Njoftimi i Ministrisë së Jashtme, Valteri: Raportet Rama-Kim s’do jenë më të njëjta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-deputeti Halit Valteri thotë se marrëdhëniet mes kryeministrit Edi Rama dhe ambasadores amerikane, Yuri Kim nuk do të jenë më të njëjta, pas njoftimit të Ministrisë së Jashtme, ku thuhej se kanë filluar procedurat për zëvendësimin e diplomates.

Në një intervistë për Euronews Albania, Valteri u shpreh se Rama knuk e ka forcën për të vendosur kush ambasador do vijë dhe kush do ikë nga Shqipëria.

“Unë e shikoj si një deklaratë e cila nuk duhet të komentohet kaq fortë, se ne kapemi pas çdo lloj deklarate, pas çdo lloj gjëje, kur Shqipëria ka ambasadorët e saj në botë, që kanë tajkaluar mandatin. Raporti që ka pasur Rama me Yuri Kim-in, mendoj që pas atij statusi nuk është më si më parë. Duke parë se çfarë po ndodh dhe se si komentohet nëpër rrjetet sociale, mendoj që nuk është më i njëjti raport.

- Advertisement -

Gjithsesi, Yuri Kim është një ambasadore që ka lënë gjurmë gjatë mandatit të saj diplomatik në Shqipëri. Ka pasur kontestime të ndryshme nga opozita, ka qenë në krye të reformës në drejtësi, të ngritjes së institucioneve të drejtësisë që janë SPAK dhe BKH. Nuk mendoj se Edi Rama ka forcën për të vendosur kush do vijë dhe kush do ikë nga Shqipëria, por është procedura standarde e zëvendësimit dhe mbarimit të mandatit të një ambasadori në Shqipëri”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes…”, Mediu: Rama duhet të ulet me Kurtin

Ish-ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu tha për Euronews Albania se nuk duhet të mendojmë se ushtria serbe në kufi me Kosovën është zero. Ai tha...

Ministrja e Ekonomisë: Pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin para reformës

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, në një konferencë për mediat u shpreh se pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin. Ajo...

VIDEO/ Kush është kryeministrja që përqafoi ‘ngrohtësisht’ Rama në samitin e BE-së

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Moldavi, ku ka marrë pjesë në Samitin e Komunitetit Politik Europian, bashkë me liderë të tjerë të Bashkimit...

TË FUNDIT

“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes…”, Mediu: Rama duhet të ulet me Kurtin

Ish-ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu tha për Euronews Albania se nuk duhet të mendojmë se ushtria serbe në kufi me Kosovën është zero. Ai tha...

Ministrja e Ekonomisë: Pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin para reformës

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, në një konferencë për mediat u shpreh se pagat e muajit maj do të kalojnë siç ishin. Ajo...

VIDEO/ Kush është kryeministrja që përqafoi ‘ngrohtësisht’ Rama në samitin e BE-së

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Moldavi, ku ka marrë pjesë në Samitin e Komunitetit Politik Europian, bashkë me liderë të tjerë të Bashkimit...

Rinumërimi në 3 QV për Elbasanin, “Bashkë Fitojmë” vijon ankimimet

Për Elbasanin, aty ku më 14 maj u votua dhe numërua elektronikisht, Koalicioni “Bashkë Fitojmë” kërkon ekspertim kompjuterik. Në seancën e mbajtur këtë të enjte...

Operacioni antikanabis “Alpet e pastra”, policia: U asgjësuan 1030 bimë narkotike

Policia e Shtetit ka njoftuar se ka përfunduar faza e katërt e operacionit anti-drogë i koduar “Alpet e pastra”. Sipas policisë në këtë operacion...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×