Nora Malaj: 60% e mësuesve në Shqipëri janë pa arsimin përkatës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-zv.ministrja e arsimit, Nora Malaj, është shprehur se me vendimin e fundit Ministria e Arsimit pranoi se jemi në situatën që në vendin tonë nuk ka më mësues.

E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Malaj nënvizoi se 60% e mësuesve sot nuk janë me arsimin përkatës.

Ajo theksoi ndër të tjera se në vitin 2030 Shqipëria rrezikon të ngelet pa mësues të kualifikuar.

- Advertisement -

“Në 2030 Shqipëria rrezikon të ngelet pa mësues të kualifikuar, që do të thotë se vetë programet e reja tregojnë një alarm. Ministria e Arsimit, me udhëzimin që ka dhënë, ka pranuar se ne kemi një handikap të tmerrshëm.

Duke u ndalur te dokumentet, që në 2009, të gjithë ata që kanë mbaruar studimet e larta, u vendos që studimet e larta 4 vjeçare të quheshin Master Shkencor ose studime të integruara. E gjithë kjo kategori ka të drejtë që të japë mësim. Në 2012 vendosëm që t’i japim një standard më të lartë dhënies së mësimit. Rast pas rasti, në sistemin e arsimit kemi pasur mësues që nuk kishin mbaruar për mësuesi.

Më pas u mendua se pjesa e arsimit do të jetë me mësues të dedikuar duke filluar nga arsimi bazë deri te marrja e liçencës. Tani jemi në një fazë që kemi handikap të madh. Tani shohim se s’kemi më mësues. Shohim se 60% e edukatorëve dhe mësues të tjerë janë pa arsimin përkatës. Ministria ka pranuar se jemi në situatën që nuk kemi mësues”- tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

TË FUNDIT

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

Kurti bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sonte zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Biseda ishte e...

Akuzat për qumështin pluhur, Krifca-opozitës: Nisma mbron prodhimin vendas

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca bëri dje të ditur se gjatë vitit 2022 në vend u prodhua 1 milion tonë qumësht,...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×