English

“Obeziteti ndikon diabetin”- Mjeku: Një në pesë persona është mbipeshë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku Endokrinolog Dashamir Gjergji është shprehur se në Shqipëri një në pesë persona është mbipeshë.

- Advertisement -

Komentet Gjergji i bëri në emisionin “Good Morning Albanians” në EuroNews, ku tha se obeziteti ndikon te shfaqja e diabetit.

Ai tha se mënyra më e mirë për të shmangur mbipeshën dhe vetë diabetin, është edukimi shëndetësor.

“Dhjami është energji, yndyrna të tepërta. Një popullatë mbipeshë obeze, sjell risqe si diabeti dhe të tjera. Patjetër që jemi shoqëri obeze, në 5 persona ke një të tillë. Në rastin konkret, dieta është e para, ushqimi, mënyra e të ushqyerit.

Ushqimet e gatshme, ushqimet pa fibra, organizmi nuk e ka luskin për t’i tretur këto ushqime mirë. Nëse diabetiku nuk edukohet mirë, sado që të punosh dhe të shpenzosh me të… Pra nuk është vetëm para, është edukacion.

Sot që flasim ne, janë praktikisht aparatët që masin nivelin e sheqerit në gjak, por sot mund të vendosim aparaturën në krahë dhe e mat në çdo moment. Shenjat e diabetit vijnë pak me vonesë, zakonisht pas 3-4 vitesh që e kanë ktë sëmundje. Kanë etje dhe urinojnë shpesh, si dhe kanë pafuqi”, është shprehur mjeku.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?