Nuk iu lejua pyetja në konferencën me Merkel, gazetari nga Kosova pyet ‘live’ kryeministrin Rama

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari nga Kosova Enis Reçica tha në Euronews Albania se pas incidentit të djeshëm në konferencë do ta pyeste kryeministrin Rama se përse nuk u lejua të bëjë pyetje.

Sipas tij, argumenti i kryeministrit se nuk pati kohë nuk është i mjaftueshëm, pasi konferenca zgjati 40 minuta.

“Pse vërtetë ne nuk patëm mundësi të bëjmë pyetje? A ishte qëllimi të mos tërhiqej vëmendja te çështjet e raporteve Kosovë-Serbi, Kosovë-Open Balkan, marrëveshja përfundimtare, pse këto tema nuk u përmendën fare në konferencë?” – u shpreh Reçica.

- Advertisement -

Protokolli i qeverisë për konferencën e mbajtur nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri Edi Rama parashikonte dy pyetje nga gazetarët shqiptarë dhe dy pyetje nga ata gjermanë.

Reçica tha se gjatë gjithë ditës së djeshme kanë pasur kontakte me zyrën e qeverisë sa i takon protokollit dhe pyetjeve që do i drejtoheshin kancelares Merkel dhe Ramës.

“Na u premtua një gjë e tillë (mundësia për të bërë pyetje). Mesa marrim pjesë në konferencë duhet të kemi hapësirën edhe të pyetjeve përndryshe s’kemi pse të marrim pjesë në konferencë,” – u shpreh gazetari i cili mori pjesë të martën në konferencën e mbajtur në qendrën e biznesit “Tirana Business Park”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 
Etiketimet

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

TË FUNDIT

Rikthehet për të 3-tin vit festivali operistik i tenorit me famë botërore Rame Lahaj

“RLIOF” quhet festivali i cili mban këtë vit edicionin e tij të tretë. Tenori me famë botërore Rame Lahaj do të rikthehet jo vetëm me...

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin në flagrancë të Sekretares së Përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro. Në turin e falenderimeve...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se arrestimi i zyrtares...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×