Përplasje bandash në Ekuador, eksperti: Shqiptarët janë trafikantët më të rrezikshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Situata në Ekuador duket e tensionuar për shkak të përplasjes së bandave shqiptare me ato meksikane.

Eksperti i sigurisë, Fatjon Softa komentoi në një intervistë për Euronews Albania këtë shkrim të Financial Times duke theksuar se trafikantët shqiptarë janë ndër më të rrezikshmit.

“Një vend i vogël siç është Shqipëria dhe pesha e madhe e ekonomisë që ata zotërojnë, pra shqiptarë që kanë kaluar këta kufij, sot janë futur dhe janë ndërkombëtarizuar në potencialet e tyre si në drejtim të organizimit, të infrastrukturës dhe mbi të gjitha të bazës ekonomike.

- Advertisement -

Fakti që këta janë grupe që dominojnë në Ekuador, në vendin e origjinës, në vendin më të rrezikshëm apo në vendin më me probleme, por njëkohësisht janë dhe në Itali e deri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilët janë kthyer në shqetësim tregon edhe njëherë për çfarë peshe kanë ata brenda vendit sepse duam, s’duam vendi i tyre i origjinës është vendi ku ata mbështeten,” – shpjegoi Softa.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

TË FUNDIT

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×