Pushtimi i Ukrainës nuk po shkon sipas planit rus, thotë NATO-ja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se lufta e Rusisë në Ukrainë nuk po sipas sipas planit rus dhe se përpjekja e Moskës për të marrë rajonin lindor të Donbasit ka “ngecur”.

Jens Stoltenberg tha gjithashtu se Ukraina mund ta fitojë konfliktin.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë vlerëson se Rusia ka humbur rreth një të tretën e forcës së saj luftarake tokësore, që nga fillimi i luftës në shkurt.

- Advertisement -

Pushtimi rus është penguar nga rezistenca e ashpër e Ukrainës dhe çështjet logjistike.

Qëllimi i tij fillestar dukej se ishte të shtrinte forcat ushtarake në të gjithë vendin dhe të rrëzonte qeverinë ukrainase.

Në vend të kësaj, Rusia është tërhequr nga zonat përreth kryeqytetit Kiev pasi dështoi për ta marrë atë, dhe që nga mesi i prillit ka përqendruar përpjekjet në dy provinca lindore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

TË FUNDIT

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×