Rama takime me liderët politikë në Greqi: Zgjidhim çështjet e lëna pezull

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në vizitën që zhvilloi në Athinë, kryeministri Edi Rama u takua me liderët e shtetit fqinj. Ministri i Jashtëm, Nikos Dendias tha se Greqia e sheh Shqipërinë si një mike të afërt dhe së shpejti, anëtare të Bashkimit Europian.

Greqia e sheh Shqipërinë si një mike të afërt, deklaroi ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias, në fjalën që mbajti në ekspozitën e çelur në Athinë nga kryeministri shqiptar, Edi Rama.

“Përzgjedhja e Zapion Megaron për ekspozitën, mbart një simbolikë shumë të fortë dhe të qartë. Ky është pikërisht vendi ku në vitin 1979 u nënshkrua Traktati i Anëtarësimit. Ky është pasqyrimi si e shohim ne Shqipërinë. Një fqinje, një mike të afërt dhe më lejoni të them, shpresoj që së shpejti edhe si pjesë e familjes sonë të përbashkët”, theksoi ai.

- Advertisement -

Ndërsa në takimin me presidenten greke, Katerina Sakellaropoulou, Rama u shpreh optimist për zgjedhjen e çështjeve të lëna pezull, përfshirë çështjen e detit.

“Jam shumë optimist se pikërisht në këtë klimë do të zgjidhim më së miri të gjitha çështjet e lëna pezull mes dy vendeve. Edhe dakortësia për t’ju drejtuar një pale të tretë për zgjidhjen e çështjes së detit, tregon se jemi në rrugën e duhur për t’i dhënë zgjidhje problemeve”,u shpreh ajo.

Gjatë vizitës në Athinë, Rama u takua edhe me kreun e Kuvendit të Greqisë, Konstandinos Tasoulas.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×