English

“Rusia do kthehet në Ballkan!” Analisti serb: Rrezikohet siguria gjeo-strategjike…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti serb Dushan Janjic, ishte këtë të premte i ftuar në një intervistë për Euronews Albania ku tha se i gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor është i rrezikuar në këtë periudhë.

- Advertisement -

Ai tha se nëse vendet e Quintit do vendosin sanksione kundër Serbisë,  Rusia gjithashtu do të ngrejë pretendimet saj.

“mbetet për t’u parë nëse grupi i Quintit do t’i bashkohet vendosjes së sanksioneve për Rusinë. Nga ana tjetër Rusia do të ngrejë pretendimet e saj duke e akuzuar Quintin për vendime të njëanshme dhe rregullsia do të kthehet në Ballkan.

Jam i sigurt për këtë dhe po ashtu jam i sigurt për këto lëvizje të Rusisë. Vuçiç nuk do të ndërmerrte lëvizje pa u konsultuar.

Aktualisht rrezikon momentin për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, rrezikon vazhdimin e dialogut dhe të kemi probleme gjeostrategjike, të cilat mund të vijnë nga ndikimi i Rusisë kinës, por edhe Shteteve të bashkuara, mund të vijnë për të gjithë rajonin”,-tha analisti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?