Statistika të frikshme! 90% e fëmijëve e njohin abuzuesin e tyre, 68% janë familjarë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ligjvënësit e Florida-s kanë miratuar javën e kaluar legjislacionin që do të lejojë dënimin me vdekje për personat e dënuar për abuzim seksual të fëmijëve.

Propozimi dypartiak, i cili u miratua me 34 vota pro dhe 5 kundër do të lejojë gjithashtu juritë të japin dënime me vdekje me vota prej të paktën 8-4, pasi më parë kërkonin unanimitet.

Policja shqiptare në Florida Erida Caudill tha në emisionin GoodMorning Albanians tha se nga statistikat rezulton se 90% e fëmijëve të abuzuar e njohin abuzuesin e tyre, ndërsa 68% janë familjarë.

- Advertisement -

Ajo tregoi se rrëfimet e para të këtyre abuzimeve nga fëmijët nisin në shkollë, tek mësuesit, kur ata janë larg familjes apo abuzuesve të tyre.

“Shumica e deklaratave bëhen nëpër shkolla, me mësuesit, aty fillojnë deklaratat e para. 90 për qind e viktimave e njohin autorin e krimit, dhe 68 për qind e abuzimeve janë nga familjarë. Sistemi arsimor në SHBA është një ambient i dashur për fëmijët, duke nisur nga polici te dera, të cilët janë të detyruar të deklarojnë çdo rrëfim të fëmijës”, tha ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

TË FUNDIT

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×