English

Strukture ilegale në Serbi, ç’po ndodh me emrin ‘Prishtina’?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Fondacionit “Hasan Prishtina”, Mehmet Prishtina tha nisma për të hequr emrin “Hasan Prishtina” nga Universiteti i Prishtinës është e pakuptimtë.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania, ai shtoi se këto veprime duhet të dënohen pasi është pa logjikë justifikimi që ka nxjerrë rektorati që emri i universitetit është problem për botimet në nivel ndërkombëtar.

Më tej ai shtoi se në Zvicër ndodhet një universitet me një emër të tillë, por që është strukturë ilegale e Serbisë.

“Një gjë s’po kuptojmë as ne  vetë, ka gati 10 ditë që ky lajm ka dalë nga elektorati i Universitetit Prishtina. Kjo është një nismë e pakuptimtë që nuk do të arrihet të ketë sukses. Këto veprime duhet të dënohen. Arsyeja që thotë rektorati për heqjen e emrit të Universitetit del kinse se kanë problem në botimet në nivel ndërkombëtar për shkak se ekziston dhe një Universitet tjetër i cili quhet Universiteti i Prishtinës në Zvicër. Ajo është strukturë ilegale serbe”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?