aktiviste

Nga aktore në aktiviste, Jennifer Lawrence bëhet zëri i grave afgane

Aktorja fituese e çmimit Oscar, Jennifer Lawrence, ka zgjedhur të kalojë në rolin e producentes. Së fundmi ajo ka realizuar dokumentarin “Bukë...

“Ligji i qartë, por me dopio standard”, aktivistja: Kush ka para favorizohet

Aktivistja Edlira Çepani tha për “Review” në Euronews Albania se ligji nuk është i barabartë për të gjithë, ashtu siç duhet të...

Hasmuça: Mbi 50 mijë aktivistë të mobilizuar në 10 qytetet e prekura nga tërmeti

Ferdinand Hasmuça, shqiptar në Ankara tha në një intervistë për Euronews Albania se mbi 50 mijë aktivistë janë mobilizuar për t'u...

FOTO| 1 fshat për 1 minierë, të plagosur mes aktivistëve dhe policisë gjermane

Aktivistët e klimës pushtuan një ekskavator gjigant në një minierë qymyri në Gjermaninë perëndimore këtë mëngjes për të protestuar kundër shkatërrimit...

Aktivistet nga Ukraina, Irani dhe Turqia fitojnë çmimin për të drejtat e grave

Tre gra nga Ukraina, Irani dhe Turqia fituan më 9 janar çmimin për të drejtat e njeriut ‘Olof Palme’ që ndahet...

‘Po shtypet minoriteti serb në Kosovë’, aktivistja: Çfarë shkruajnë mediat në Suedi

Aktivistja Elena Bogëjani deklaroi se mediat kryesore në Suedi, janë nën pronësinë e shtetasve serbë. Në një intervistë për Euronews Albania, Bogëjani...

Aktivistët parisien po kursejnë energji në mënyrën më origjinale të mundshme

Aktivistët në Paris, të ndërgjegjësuar me krizën energjetike që do të ndikojë jo vetëm Francën por gjithë botën, kanë vendosur të...

Protesta e PD para SPAK, të pranishëm aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit

Prej orës 10:00, dhjetëra persona janë grumbulluar para godinës së Strukturës së Posaçme (SPAK), në një protestë që u thirr nga...

Edlira Çepani: Ja çfarë ndodhi pas vitit 2018 me largimin e shqiptarëve

Aktivistja Edlira Çepani tregoi në “Now” me Erla Mëhillin çfarë ndodhi pas vitit 2018 me largimin e shqiptarëve. Ajo tha se janë...

Dhunohen nga ekstremistët në Beograd aktivistët shqiptarë LGBT+

Isa Myzyraj, gazetar dhe aktivist tregoi për Euronews Albania se 10 aktivistë shqiptarë të LGBT+ janë dhunuar nga ekstremistët serbë pas...

‘Beteja nuk ka përfunduar’, aktivistët shkojnë në Butrint

Tre ditë pas miratimit në parlament të marrëveshjes për menaxhimin e Butrintit nga një fondacion privat, aktivistët dhe arekologët këtë të...

Aktivistët protestojnë kundër marrëveshjes për Butrintin para AADF-së

Përpara godinës ku ndodhet Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i zhvillimit, aleanca për mbrojtjen e Butrintit protestoi këtë të mërkurë kundër dhënies me koncesion...

Në Shqipëri po theksohet diskriminimi ekonomik, sipas aktivistes

Aktivistja Sevim Arbana thotë se në Shqipëri vijon të ketë diskriminim gjinor. Për emisionin "Mirëmëngjes" në "Euronews Albania", Arbana u shpreh se...

Greta Thanbërg do të publikojë ‘Librin e klimës’

Aktivistja e klimës Greta Thanbërg ka njoftuar se do publikojë një libër ku do trajtohen krizat mjedisore në botë. Penguin Random House...

Aktivistja me lot në sy: Të moshuarit ngrohen me bidona me ujë të nxehtë

Të moshuarit dhe personat më aftësi ndryshe shprehen për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se bonusi i ofruar nga qeveria prej...