anetaresim

Zyrtarët amerikanë e turq diskutime për anëtarësimin e Finlandës e Suedisë në NATO

Këshilltari për Sigurinë Kombëtare i presidentit të SHBA-së, Jake Sullivan, foli të dielën në Stamboll me këshilltarin e presidentit turk Ibrahim...

Rama u kërkon falje shqiptarëve: S’kam gabuar për të përfituar nga të tjerët

Të mërkurën, një ditë pas çeljes së negociatave në Bruksel u mbajt ceremonia e ngritjes së flamurit të Bashkimit Europian në...

Ngrihet flamuri i BE, Rama: Do të kisha dashur që të ishte prezente dhe opozita

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën e tij gjatë ceremonisë së ngritjes së flamurit të Europës, një ditë pas konferencës së parë...

Kryeministri çek: BE më e fortë nga përfshirja e Shqipërisë dhe RMV-së

Kryeministri i Republikës Çeke, Petr Fiala deklaroi sot se Bashkimi Evropian do të jetë më i fortë nga përfshirja brenda tij,...

Presidenti bullgar konfirmon: Mbështesim Malin e Zi në rrugën e tij evropiane

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij malazez, Milo Gjukanoviç, presidenti Rumen Radev ka thënë se ai...

Zelenski: Anëtarësimi i Ukrainës në BE nuk duhet të zgjasë me vita apo dekada

Anëtarësimi i Ukrainës në Bashkimin Evropian nuk duhet të zgjasë me vite apo dekada. Kështu u shpreh presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski këtë...

Liderët thirrje të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE

Liderët e 27-të të BE-së përfunduan samitin dyditor të qershorit duke miratuar sot konkluzionet, gjatë të cilit i dhanë statusin kandidat...

Suedia dhe Finlanda përpiqen të bindin Turqinë për anëtarësimin në NATO

Përfaqësuesit e Suedisë dhe Finlandës do takojnë sot zyrtarët turq për bisedime rreth aplikimeve të tyre për anëtarësimin në NATO. Të dy...

Takim RMV – Bullgari në Romë, kryeministrat diskutojnë mosmarrëveshjet

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski ndodhet në një vizitë dyditore në Romë dhe në Vatikan. Ai prit nga Papa Françesku,...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një...

Anëtarësimet e reja në NATO nuk përbëjnë kërcënim për asnjë shtet, thotë Bajden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden deklaroi se anëtarësimet e reja në NATO, nuk përbëjnë kërcënim për asnjë...

Finlanda e gatshme për diskutime me Turqinë rreth anëtarësimit në NATO

Presidenti finlandez, Sauli Niinisto tha se vendi i tij është i gatshëm të bisedojë me Turqinë për shqetësimet e saj lidhur...

Polonia do ndihmojë Suedinë e Finlandën në rast sulmi para anëtarësimit në NATO

Polonia do t’i dalë në ndihmë Suedisë dhe Finlandës, nëse ato sulmohen përpara se të anëtarësohen në NATO, tha të enjten...

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë sot aplikimet për në NATO

Finlanda dhe Suedia do të dorëzojnë aplikimet e tyre në NATO të mërkurën, tha kryeministrja suedeze Magdalena Andersson gjatë një konference...

Pas Finlandës, edhe Suedia e gatshme për t’u anëtarësuar në NATO

Suedia ka deklaruar se dëshiron që të anëtarësohet në NATO. Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson tha se kjo lëvizje shënon fillimin e një...

Finlanda dhe Suedia pritet të anëtarësohen në NATO

Ndërsa lufta tre-mujore e Moskës në Ukrainë vazhdon, vendet në fqinje të Rusisë siç janë Finlanda dhe Suedia pritet të vendosin...