Elva Margariti

Projekti për rijetësimin e Kullës Veneciane të Durrësit, drejt përfundimit

Zëvendës presidenti i Komisionit Europian Josep Borell dhe ministrja e kulturës Elva Margariti, së bashku me kryebashiaken Emiriana Sako kanë inspektuar...

Programi “EU4Culture”, Hohmann dhe Margariti inspektojnë punimet në disa objekte

Dy objekte të rëndësishme të trashëgimisë kulturore në Tiranë, Mozaiku në fasadën e Muzeut Historik Kombëtar dhe ndërtesa e Institutit të...

‘2022, vit i nismave të reja për kulturën’, Elva Margariti: Sfidat për 2023-shin

Elva Margariti e ka cilësuar 2022-shin, vitin e nismave të reja për kulturën në vend. Në një intervistë për Euronews Albania, ministrja...

Nga “Eposi i Kreshnikëve” te “Marubi”, Shqipëria bën gati katër dosje për në UNESCO

Ministrja e Kulturës Elva Margariti, ka bërë me dije se po përgatisin dosje të tjera që disa pjesë të trashëgimisë kulturore...

Xhubleta shqiptare në UNESCO, Margariti: Puna ka nisur që në 2019, arsyeja

Xhubleta është tashmë pjesë e trashëgimisë kulturore jo-materiale botërore nën mbrojtjen e UNESCO- s. Veshja tradicionale e grave të Malësisë, më shumë...

Hapet panairi i librit, më shumë se 97 shtëpi botuese nga mbarë trevat shqipfolëse

Panairi i librit në Tiranë ka nisur paraditen e kësaj të mërkure. Rreth 97 shtëpi botuese dhe një sërë botimesh të...

Lufta ndaj trafikimit të trashëgimisë, në kërkim të objekteve të grabitura 

Lufta kundër trafikimit të objekteve të trashëgimisë kulturore mbetet një sfidë për Ministrinë e Kulturës. Të martën u nënshkrua një marrëveshje...

‘Butrinti, pronë e shtetit’, Margariti: Po ndryshohet vetëm mënyra e menaxhimit

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti deklaroi se Parku i Butrintit nuk është dhënë me koncesion dhe po menaxhohet nga shteti shqiptar. Në...

10 mijë dollarë pagesë, ministrja Margariti i përgjigjet Zhupës: Më sill dokumentin

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti në një intervistë për Euronews Albania hodhi poshtë akuzat e deputetes Ina Zhupa se do marrë...

Ministrja Margariti tregon se kush mund të përfitojë nga bonusi i rijetëzimit

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti tha për Euronews Albania se 41 qytetarë kanë përfituar nga bonusi i rijetëzimit për të restauruar...

Ndalimi i trafikimit të ikonave, ministrja Margariti jep detaje nga marrëveshja

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë...

Margariti replikon me Zhupën: Nuk do të ketë tjerësim të pronës në Butrint

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka replikuar me deputeten demokrate Ina Zhupa në lidhje me marrëveshjen për administrimin e Parkut të...

Menaxhimi i parkut Butrintit, ministrja e Kulturës përplaset me deputeten e PD

Parku i Butrintit do të menaxhohet nga një fondacion. Kjo ka përplasur në Komisionin e Medias, ministren Elva Margariti me deputeten e...

Cirku i ri Kombëtar do vendoset në një prej lagjeve të reja të rindërtimit

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti thotë se Cirku i ri Kombëtar mund të vendoset në një prej lagjeve të reja të...