emigrim

Shakira emigron me djemtë: Barcelona më mësoi se shoqëria zgjat më shumë se dashuria

Shakira është larguar përfundimisht nga Barcelona, aty ku jetoi për shumë vite për shkak të angazhimeve të futbollistit Pique, babait të...

Shqiptarët po braktisin Kosovën, emigrimi në shifra të larta

Largimi i të rinjve nga Kosova është një problem shqetësues. Thirrjet për frenimin e fenomenit janë gjithashtu të shumta. Artisti Erolld Murati,...

Modelet e reja të biznesit, investimet që ndalojnë emigrimin

Veç qytetarëve që largohen nga vendi, ka dhe të rinj që zgjedhin të vijnë nga emigrimi për të investuar këtu. Ekspertët rendisin...

Dhori: Edhe Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja e Partisë Demokratike, Ilda Dhori thotë se edhe forca politike në të cilën ajo bën pjesë, ka përgjegjësitë e saj...

Akil Pano hedh dyshime të forta: Një mendje plan për shpopullimin në Shqipëri

Pastori Akil Pano ka hedhur dyshime se shpopullimi i vendit tonë mund të jetë si pasojë e një plani. Në emisionin "Now"...

Rama për emigrimin e shqiptarëve: Nuk mund ta ndaloj largimin e tyre

Kryeministri Edi Rama është ndalur sërish në debatin për emigrimin e shqiptarëve, veçanërisht drejt Britanisë së Madhe. Gjatë një bashkëbisedimi me të...

450 mijë shqiptarë emigruan brenda një dekade

Shqipëria humbet çdo vit rreth 20 mijë banorë. Emgrimi drejt vendeve perëndimore, dominohet nga rikthimi i shqiptarëve në atdhe, ku përgjatë...

Edlira Çepani: Ja çfarë ndodhi pas vitit 2018 me largimin e shqiptarëve

Aktivistja Edlira Çepani tregoi në “Now” me Erla Mëhillin çfarë ndodhi pas vitit 2018 me largimin e shqiptarëve. Ajo tha se janë...

Meta: Rrezikojmë të shpërbëhemi si komb dhe si shtet

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta thotë se po rrezikojmë të shpërbëhemi si komb dhe si shtet, për shkak të...

BE përgatitet për valë të madhe emigracioni, shkak kriza ushqimore

Kriza e ushqimit dhe rritja e çmimeve të energjisë mund të çojnë në paqëndrueshmëri në disa vende dhe të nxisin valë...

Reagojnë mjekët pas deklaratës së zv. ministres së Shëndetësisë

Mjekët e ftuar në “Mirëmëngjes” në Euronews Albania reaguan pas deklaratës së zv.ministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli e cila u shpreh...

Fizioterapisti shqiptar në Gjermani: U largova sepse nuk kishte treg pune

Klevis Domi është fizioterapist. Ai ka mbaruar studimet në Shqipëri dhe për shkak të mungesës së tregut të punës, tashmë jeton...

Shqipëria, vendi i parë në rajon për studentët që largohen

Drejtues i qendrës së studimeve ekonomike dhe sociale Ilir Gëdeshi tha se krahasuar me rajonin, Shqipëria mban vendin e parë për...

Tkurrja e popullsisë në rritje, eksperti rendit arsyet

Drejtues i qendrës së studimeve ekonomike dhe sociale Ilir Gëdeshi deklaroi se tkurrja e popullsisë ka ardhur prej disa faktorëve që...

Shqiptarët të tretë për marrjen e shtetësisë në vendet e BE

Shqiptarët janë të tretët që kanë marrë më shumë shtetësi në vendet e Bashkimit Evropian gjatë vitit 2020 pas marokenëve dhe...

100 mijë kosovarë aplikuan për vizë në Gjermani vetëm në 2 muaj

Mbi 100 mijë kosovarë aplikuan për vizë pune në ambasadën gjermane në Prishtinë gjatë dhjetorit 2021 dhe janarit 2022. Por, numri i...