gjermani

Sholc i bën thirrje Putinit që t’i japë fund luftës në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Sholc i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin që t’i japë fund luftës në Ukrainë. Duke folur në...

Gjermania padit Italinë në Hagë për Luftën e Dytë Botërore

Gjermania ka ngritur një çështje kundër Italisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në lidhje me pretendimet për kompensim nga krimet e...

Gjermania padit Italinë në Hagë për dëmshpërblimet e luftës

Gjermania ka ngritur një çështje kundër Italisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi dëmshpërblimet e luftës në lidhje me Luftën e...

Gjermania do marrë borxh ekstra për shkak të luftës në Ukrainë

Qeveria e Gjermanisë ka miratuar marrjen e një borxhi ekstra prej 39.2 miliardë euro. Huaja parashikohet të merret gjatë këtij viti me...

Bajerni i Mynihut shpallet kampion për herë të dhjetë radhazi

Bajerni i Mynihut është shpallur kampion i Bundesligës gjermane për herë të dhjetë radhazi. Klubi gjerman është i pari në Europë që...

Franca e Gjermania i shesin 270 milionë euro armatime Rusisë

Franca dhe Gjermania i kanë shitur Rusisë pajisje ushtarake me vlerë 270 milionë euro, që me shumë mundësi po përdoren në...

Kancelari gjerman akuzohet se po refuzon të dërgojë armë në Ukrainë

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz akuzohet për bllokimin e dërgesës së tankeve në ndihmë të ushtrisë së Ukrainës. Gjermania është vënë nën...

Ministri gjerman: Dërgimi i armëve në Ukrainë lejohet sipas ligjit ndërkombëtar

Ministri gjerman i Drejtësisë Marco Buschmann tha se dërgimi i armëve në Ukrainë është i lejueshëm sipas ligjit ndërkombëtar dhe se...

Policia gjermane zbulon komplotin për rrëmbimin e ministrit të Shëndetësisë

Policia gjermane ka zbuluar dhe neutralizuar një komplot për rrëmbimin e ministrit gjerman të Shëndetësisë dhe shkatërrimin e objekteve të furnizimit...

‘S’je i mirëpritur’, Zelenski refuzon vizitën e presidentit gjerman

Sipas një raporti, presidenti i Ukrainas, Volodimir Zelenskyj ka refuzuar një vizitë të planifikuar nga presidenti i Gjermanisë Frank-Valter Steinmeier. Vizita ishte...

Nënshkruhet marrëveshja mes Gjermanisë dhe Shqipërisë për njohjen e patentave

Shqipëria dhe Gjermania kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët ditën e sotme në Tiranë, e cila i hap rrugës njohjes reciproke...

Rama: Njohja e patentave në Gjermani falë reformave në shërbimin e transportit

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar njohjen e patentave shqiptare në Gjermani, si një besueshmëri të autoriteteve gjermane ndaj atyre shqiptare,...

Sholc: Gjermania angazhohet për çeljen e negociatave për Shqipërinë

Gjermania angazhohet për hapjen sa më shpejt të jetë e mundur të negociatave me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Rusët protestojnë në Gjermani: Ndihemi të diskriminuar

Me dhjetëra protestues rusë marshuan në Gjermani, ku jeton një popullsi e konsiderueshme rusisht folëse. Ata kërkuan që t’i jepet fund diskriminimit...

Rama në Gjermani, çfarë pritet të diskutojë me kancelarin Sholc

Kryeministri Edi Rama nis zyrtarisht vizitën dyditore në Gjermani. Gazetarja e “Euronews Albania”, Eksiola Shehu, raportoi nga Berlini se Rama do...

Zelenski kritika BE: Fjalët janë pa vlerë, një popull në Evropë po shkatërrohet

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka mbajtur të enjten një fjalim në parlamentin gjerman, ku e krahasoi luftën në Ukrainë me...