osmani

Kurti-Osmani pas takimit me Blinken: SHBA do dialog me njohje reciproke

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti e ka quajtur të dobishëm për raportet me SHBA-në takimin me sekretarin amerikan të Shtetit Antony...

Osmani dhe Kurti takohen me sekretarin amerikan Blinken

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë se në kuadër të vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të priten...

​Osmani: Të shikohet nëse po respektohen të drejtat e të akuzuarve në Hagë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se institucionet e vendit duhet të diskutojnë dhe të shohin nëse po respektohen të...

​Osmani: Meta zë i fuqishëm kundër tendencave për ndarje të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e ka falënderuar presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta, që siç u shpreh, ka qenë zëri i...

Meta uron Kosovën për arritjet: S’lodhet Europa nga ju, mos u provokoni

Presidenti Ilir Meta vizitoi të premten Kosovën nga ku mbajti një deklaratë për me homologen e tij Vjosa Osmanin. Ai përgëzoi Kosovën...

Nga e hëna në mëngjes do bëj shumë më tepër për Kosovën, zotohet Meta

Presidenti Ilir Meta vizitoi të premten Kosovën nga ku mbajti një deklaratë me homologen e tij Vjosa Osmanin. Ai nuk pranoi asnjë...

Osmani uron Shqipërinë e Maqedoninë, kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osman ka uruar Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian, duke thënë...

Osmani tregon kur mund të ketë takim mes Kurtit dhe Vuçiçit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani shprehet optimiste se liberalizimi i vizave për Kosovën të ndodhë nën presidencën çeke të Këshillit të...

Osmani: Serbia s’mund të ecë edhe me Rusinë edhe me BE-në

Presidentja e Kosovë Vjosa Osmani ka akuzuar Serbinë se nuk mund të ecë edhe rrugës së Moskës edhe asaj të BE-së...

Kosova sërish pa viza edhe për faj të Vjosa Osmanit, thotë Haxhiu

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ në Euronews Albania se fakti që Kosovës sërish nuk ju liberalizuan vizat, është edhe...

Refuzimi i vizave, Haradinaj: Sot nuk humbi Albini, por populli i Kosovës

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka dalë me një reagim në lidhje me vizat për qytetarët e Kosovës. Ai në një postim...

Osmani takon Dendias: Kosova dhe Greqia ndajnë të njëjtat vlera euroatlantike

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani deklaroi sot se Kosova dhe Greqia ndajnë të njëjtat vlera euroatlantike, ndaj ka kërkuar mbështetjen greke...

Haradinaj: Osmani vajton marrëveshjen Serbi-Rusi, hesht për refuzimin ndaj SHBA

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratës së presidentes Vjosa Osmani lidhur me marrëveshjen...

Ballkani i Hapur përplas Vjosa Osmanin me Dritan Abazoviç

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkëmbyer replika me kryeministrin e Malit të Zi Dritan Abazoviç, lidhur me nismën rajonale Ballkani i Hapur. Gjatë...

​Osmani kërkon përkrahjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani kërkoi mbështetjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, si dhe...

Bujar Osmani ‘rihap’ ambasadën e Maqedonisë së Veriut në Ukrainë

Shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani ka vizituar Ukrainën, në shenjë mbështetjeje për rezistencën e popullit ukrainas. Në mënyrë...