serbi

Hoti: BE të kushtëzojë Serbinë, të pagjeturit të mos trajtohen politikisht

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Pagjetur, Andin Hoti tha se janë duke punuar shumë edhe në dialogun Kosovë-Serbi për...

Hoti: Do fillojnë gërmimet në Serbi për varrezë masive

Në ditët e ardhshme, do të fillojnë gërmimet në Serbi në një lokacion të dyshuar për varrezë masive. Kështu ka bërë me...

Ka ende mundësi për një deputet shqiptar në parlamentin serb

Komisioni Republikan Zgjedhor në Serbi ka vendosur 28 prillin si ditën e rivotimit në njësinë numër 6 në fshatin Tërnoc, të...

Dështimi i marrëveshjes për targat, kërkohet takim Kurti-Vuçiç

Pas dështimit të marrëveshjes për targat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë po kërkohet takim i nivelit të lartë politik, mes kryeministrit Albin...

Për herë të parë shumica e serbëve janë kundër hyrjes në BE, tregon sondazhi

Për herë të parë në dy dekada, numri i serbëve që janë kundër anëtarësimit në BE është më i lartë se...

Kraja: Shqipëria s’mund të ketë marrëdhënie me Serbinë duke anashkaluar Kosovën

Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja mendon se Shqipëria nuk mund të ketë marrëdhënie me...

44% e serbëve kundër anëtarësimit në BE, sipas sondazhit

Për herë të parë në dy dekadat e fundit, numri i qytetarëve serbë që do votonin kundër anëtarësimit në BE ka...

Kosova dhe Serbia nuk arrijnë marrëveshje për targat

“Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur një marrëveshje për targat e automjeteve“. Kështu ka deklaruar kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi në...

Dita e fundit e marrëveshjes së përkohshme për targat Kosovë-Serbi

Të enjten përfundon afati i marrëveshjes së përkohshme për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Në Bruksel janë takuar kryenegociatorët e dy vendeve, Besnik Bislimi...

Debate të forta në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për Kosovën

Replika të forta ka pasur mbrëmë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, në seancën e radhës për Kosovën. Ministrja e Punëve të...

Lajçak në Serbi: Presim të zbatohen të gjitha marrëveshjet e dialogut

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një takim me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç të...

Kurti: Kufiri mes Serbisë e Shqipërisë është vendosur nga Jugosllavia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për gazetën greke 'Kathimerini' thotë se kufiri mes Shqipërisë dhe Kosovës ‘nuk është...

Serbia akuza Ukrainës e një vendi të BE-së për ‘mashtrim’, reagon Kievi

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç akuzon Ukrainën dhe një vende të BE, që nuk e identifikon, se qëndron pas kërcënimeve false...

9 vjet nga marrëveshja e parë Kosovë-Serbi në Bruksel

Sot mbushen 9 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë në mes të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Me qëllim të normalizimit...

Konjufca: Sulmet ndaj policisë së Kosovës janë në interes të Putin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca deklaroi se sulmet ndaj policisë në veri të vendit janë në interes të presidentit...

Serbia vazhdon protestat në mbështetje të Rusisë, pa harruar Kosovën

Mijëra serbë që mbanin flamuj rusë e serbë dhe fotografi të presidentit rus Vladimir Putin marshuan nëpër Beograd të premten për...