ushtarake

Bashkimi Europian 1,6 miliardë dollarë armë për Ukrainën

Bashkimi Evropian miratoi të mërkurën 543 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën. Në total, BE-ja ka ndarë 1.63 miliardë...

Gjenerali i FA kujton anëtarësimin e Shqipërisë në NATO 13 vjet më parë

Shqipëria 13 vjet anëtare e NATO-s ia ka dalë të jetë një aleate e denjë e Aleancës duke u bërë pjesë...

Parada ushtarake në Greqi në ditën e Pavarësisë

Avionët luftarakë Rafael, të blerë nga Franca, morën pjesë në paradën ushtarake të zhvilluar në Athinë për të festuar Pavarësinë e...

23 vjet nga ndërhyrja e NATO-s në Kosovë

Ndërhyrja e forcave ajrore të Aleancës Veri-atlantike, NATO, kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë, e cila filloi 23 vjet më...

Gjykata e Hagës i kërkon Rusisë të pezullojë menjëherë sulmin në Ukrainë

Gjykata e Hagës i kërkon Rusisë pezullim të menjëhershëm të operacioneve ushtarake në territorin e Ukrainës. Federata Ruse duhet të sigurohet se...

Suedia do të dërgojë armë në Ukrainë

Suedia njoftoi të dielen se do të dërgojë pajisje ushtarake dhe ndihma të tjera në Ukrainë. Kryeministrja Magdalena Andersson tha se është...

Lukashenko: Trupat bjelloruse drejt përfshirjes në pushtimin e Ukrainës

Presidenti bjellorus Lukashenko thotë se trupat bjelloruse mund të përfshihen në pushtimin e Ukrainës. Trupat bjelloruse nuk kanë marrë ende pjesë në...

Ukraina urdhëron t’u shpërndahen armë veteranëve të luftës

Ukraina ka urdhëruar që t’u shpërndahen armë veteranëve të luftës, të enjten. Kështu raportoi Reuters, duke cituar policinë ukrainase. Ukraina deklaroi që të...

Rusia e Bjellorusia vijojnë stërvitjet e përbashkëta

Bjellorusia dhe Rusia do të vijojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake, të cilat do të duhet të përfundonin më 20 shkurt. Plani për...

Tërheqja trupave ruse nga Ukraina nuk është bindëse, sipas NATO-s

Ministrat e vendeve anëtare të NATO-s u mblodhën të mërkurën në Bruksel në një kohë kur aleanca ushtarake akuzon Rusinë se...

Ukrainasit valëvisin flamurin si shenjë se nuk i frikësohen pushtimit

Me qindra ukrainas valëvitën flamurin kombëtar dhe kënduan himnin për të treguar se janë të bashkuar dhe nuk frikësohen nga një pushtim...

Pas tërheqjes së trupave ruse, Scholz takohet me Putin

Kancelari Olaf Scholz u takua sot në Moskë me presidentin Putin në përpjekje për të gjetur gjuhën e dialogut dhe për...

Disa vende u kërkojnë shtetasve të tyre të largohen nga Ukraina

Disa shtete u kanë kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina, pasi shqetësimet se Rusia do ta pushtojë atë, sa...

Kriza Rusi-Ukrainë në momentin më të rrezikshëm, thotë Johnson

Kryeministri britanik Johnson paralajmëroi se kriza Rusi-Ukrainë është në "momentin e saj më të rrezikshëm" dhe se lufta do të ishte...

Britania paralajmëron sanksione nëse Rusia pushton Ukrainën

Britania e ka paralajmëruar sërish presidentin rus Putin për sanksione të perëndimit në rast se pushton Ukrainën. Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben...

Putini siguron Macronin se nuk do ta përkeqësojë konfliktin me Ukrainën

Presidenti rus Putin e siguroi presidentin francez Macron se nuk do t’i shtojë forcat ruse në kufi me Ukrainën. Kështu deklaroi...