Në Shkup protestohet kundër propozimit francez: S’njeh gjuhën tonë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të tretën natë me radhë me mijëra qytetarë protestuan në Shkup duke kundërshtuar propozimin francez për heqjen e vetos bullgare, çka do t’i hapte rrugë nisjes së negociatave së Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian.

Protestuesit qëndruan para godinës qeveritare, ku rrëzuan mbrojtëset metalike gjuajtën edhe me sende të ndryshme; letra tualeti, vezë, shishe plastike etj.

Ata brohorisnin duke kënduar këngë patriotike si dhe sloganin e këtyre protestave ‘Ultimatum-jo faleminderit”.

- Advertisement -

Protestuesit qëndruan para godinës se Qeverisë ku iu bashkua edhe lideri i opozitës VMRO-së Hristijan Mickoski, i cili tha se ky është një mashtrim i qeverisë që nuk po e mbron gjuhën maqedonase. Qytetarët me pas u zhvendosën edhe para parlamentit ku edhe aty nuk i ndalen thirrjet.

Protestuesit besojnë se propozimi francez nuk  njeh gjuhën e as historinë maqedonase.

Ata shprehen se do të vijojnë të dalin sërish në rrugë derisa qeveria të mos e pranojë propozimin

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

TË FUNDIT

SHBA: Ekstremistëve izraelitë në Bregun Perëndimor do t’iu ndalohet hyrja në Amerikë

Departamenti amerikan i Shtetit ka marrë një vendim të rrallë ndëshkimor ndaj Izraelit, pasi tha të martën se do t’ua ndalojë hyrjen në Amerikë...

“Ne nuk jemi fallxhorë”- Çoçoli: Ja pse shqiptarët nuk humbasin nga rënia e euros

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli, është shprehur se shqiptarët nuk kanë humbje nga rënia e euros, sepse kryesisht i kanë të ardhurat në lek. Komentet...

Vëllai i Liridona Ademaj ndan mesazhin: Fushata jonë për drejtësi fillon tani

Vëllai i Liridona Ademaj ka reaguar me anë të një statusi në Facebook, lidhur me protestën e mbajtur këtë të martë për të ndjerën. Vrasja...

“Rënia e euros nuk është e stisur”- Shkodra: Si po përfiton qeveria nga ky fenomen

Kreu i shoqatës së prodhuesve, Arben Shkodra, është shprehur se rënia e euros nuk është një fenomen i prodhuar artificialisht nga ana e qeverisë. Komentet...

Arrestohet Ljupço Pallço, akuzohet për vrasjen e 14-vjeçares dhe të moshuarit në RMV

Është arrestuar Ljupço Palevski-Pallço, i cili dyshohet për rrëmbimin dhe ekzekutimin e Vanja Gjorçevskës 14-vjeçare dhe Pançe Zhezovskit 74-vjeçar. Duke falënderuar shtetin turk për bashkëpunimin,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×