English

Topuzi: Banesat me qira ditore, konkurrencë e pandershme me hotelet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zak Topuzi, kryetar i Shoqatës së Hotelierëve tha në një intervistë për Euronews Albania tha se banesat me qira ditore janë në një konkurrencë të pandershme me hotelet.

- Advertisement -

Sipas tij problem me këto banesa është edhe çështja e mbrojtjes së konsumatorit, pasi biznesi që zhvillohet është jashtë çdo lloj kontrolli.

“Humbësit më të mëdhenj në këtë rast janë bashkitë dhe komunat, të cilët nuk arrijnë të mbledhin gatui 50% të taksave lokale sepse nuk paguajnë këta si biznes i vogël. Në të njëjtën kohë nuk mbledh dhe taksën e vogël, e cila është taksa e fjetjes. Është një taksë që e paguan turisti pra, jo biznesi dhe në rastin konkret duke marrë një shifër gati 8.3 milionë turistë që kanë hyrë në Shqipëri deri në fund të muajit shtator, arka e shtetit nuk ka mbledhur më shumë se gjysmën e kësaj sasie,” – u shpreh Topuzi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×