Ushtarakja e vetme shqiptare në RMV prej 15 vitesh pjesë e ushtrisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Prej 15 vitesh, Fevzije Shabani mban veshur uniformën ushtarake në Maqedoninë e Veriut. Ajo është e vetmja femër shqiptare në njësinë e policisë ushtarake.

Ndërsa në forcat e armatosura të Maqedonisë së Veriut, shqiptarët po përfaqësojnë me krenari dhe disiplinë uniformën e ushtrisë. Fakti që Fevzija është femër nuk e diferencon nga trupat ushtarake meshkuj.

“Çdo fillim është i vështirë, por me kalimin e kohës mësohemi dhe jemi të barabartë me meshkujt. Nuk na vjen rëndë asgjë…” thotë Fevzije Shabani.

- Advertisement -

Në karrierën e saj ka pasur disa momente të vështira. Këto eksperienca ajo i ka kthyer në forcë.

“Në këtë profesion gjatë tërë viteve punë gjërat më rënda kanë qenë Covid dhe përmbytjet në Hasanbeg. Kam parë gjëra shumë të këqija, të rënda, por jam bërë e fortë”, tregon ushtarakja.

Karriera për të nuk ka qenë aspak e lehtë. Fakti që është shqiptare dhe femër, nuk e ka ndalur të vazhdojë ëndrrën e saj.

“Edhe të më kishte paragjykuar dikush unë nuk mërzitem. Unë e dua uniformën, e dua këtë punë dhe nuk më intereson për paragjykimet e të tjerëve….Le t’i plotësojnë ëndrrat e tyre, sepse është mirë, nuk është keq. Çdo punë mësohet. Kështu që jemi në shekullin 21 dhe nuk ka asgjë të keqe në ushtri”, shprehet Fevzije Shabani.

Femrat shqiptare në Armatën e Maqedonisë së Veriut janë të vendosura kryesisht në njësitin e ushtarëve profesionistë, ku prej 5.8 % të femrave në total, vetëm 1.6 % janë shqiptare. Nga personeli aktiv në ushtri, gratë përbëjnë 9.3 për qind  të numrit të përgjithshëm. Oficeret gra përbëjnë 18.6 për qind të numrit të përgjithshëm të oficerëve në ushtri. Nënoficerët gra janë 11.8 për qind e numrit të përgjithshëm të nënoficerëve.

Sa i përket niveleve drejtuese, ende asnjë femër në Maqedoninë e Veriut nuk ka arritur të bëhet gjenerale që është posti më i lartë në ushtri. Kjo siç thonë nga Armata e Maqedonisë së Veriut, për shkak të pjesëmarrjes së vonuar të femrave në ushtri pas ndryshimeve ligjore. Për të qenë gjnerale, ligji e përcakton që duhen minimalisht 20 vite eksperiencë.

Grada më të lartë drejtuese që mbajnë femrat në Armatën e Maqedonisë së Veriut për momentin është oficer kolonele ku drejtojnë vetëm 7 femra. Ndërsa Nënkolonele janë vetëm 44 femra.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

TË FUNDIT

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

Berisha thirrje nga Kuvendi: Ka vetëm një rrugë, protesta, protesta e vetëm protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje nga foltorja e Kuvendit për protesta masive kundër manipulimit të zgjedhjeve. Berisha tha në fjalën e tij se zgjedhja e...

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×