English

Agjërimi i herëpashershëm ul sheqerin në gjak, ja si ndikon te diabeti…

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjërimi me ndërprerje mund të ndihmojë njerëzit me diabet të hershëm të tipit 2 të përmirësojnë nivelet e sheqerit në gjak, të humbin peshë dhe të ulin presionin e gjakut, sipas një studimi të ri.

- Advertisement -

Për testin, afërsisht 400 pjesëmarrës në Kinë ose morën medikamentet antidiabetike metforminë ose empagliflozin ose ndoqën një plan agjërimi me ndërprerje 5:2, në të cilin njerëzit agjëronin për dy ditë jo të njëpasnjëshme të javës dhe kaluan pesë të tjerat duke ngrënë një mëngjes dhe drekë normale dhe duke pasur një vakt zëvendësues për darkë.

Në fund të studimit 16-javor, pjesëmarrësit që adoptuan dietën 5:2 panë një ulje të nivelit të sheqerit në gjak prej 1.9 për qind, krahasuar me 0.3 për qind dhe 0.4 për qind në mesin e atyre që morën ilaçe.

Gjetjet, të publikuara në revistën JAMA Network Open, sugjerojnë se ndërhyrjet në stilin e jetës mund të jenë më efektive se ilaçet për njerëzit mbipeshë me diabet të tipit 2.

Në të gjithë globin, rreth 1 në 10 të rritur – 537 milionë njerëz – ka diabet, sipas Federatës Ndërkombëtare të Diabetit.

Diabeti i tipit 2 është i lidhur me obezitetin dhe aktivitetin e ulët fizik, dhe ndërsa medikamentet si insulina dhe medikamentet për humbje peshe mund t’i ndihmojnë pacientët të menaxhojnë gjendjen, hulumtimet tregojnë se ndryshimet dietike dhe të tjera të stilit të jetesës janë çelësi për reduktimin e rreziqeve shëndetësore.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?