English

Hakeri shqiptar i GTA6 shpallet nga psikiatri i papërshtatshëm për t’u gjykuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hakeri që arriti të depërtojë në dhjetëra kompani lider në teknologji, mes të cilëve edhe “Rockstar Games”, botuesja e video-lojës së famshme GTA VI, është një 18-vjeçar shqiptar.

- Advertisement -

Mediat e huaja raportojnë se bëhet fjalë për Arion Kurtaj, i cili në momentin e kryerjes së krimeve kibernetike ishte 17 vjeç.

Ai ishte pjesë e grupit të hakerëve Lapsus$ kur ata publikuan pamjet e video-lojës ende në prodhim Grand Theft Auto 6.

Por edhe pse shqiptari është në gjyq për 12 vepra penale, duke përfshirë tre akuza për shantazh, dy akuza për mashtrim dhe gjashtë akuza sipas ligjit të keqpërdorimit të kompjuterëve, ai mund të arratiset i qetë.

Sipas agjencisë Reuters, i riu shqiptar i është nënshtruar ekzaminimeve nga psikiatër dhe sipas tyre ai është i papërshtatshëm për t’u gjykuar. Pra, në gjykatë do të vendoset  vetëm nëse ai ka kryer krimet, jo nëse ai është fajtor apo jo.

Krahas GTA 6, Kurtaj akuzohet se ka hakuar kompanitë Uber dhe Nvidia, si dhe i ka kërcënuar për publikimin e kodeve burimore në internet.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?