English

Ish-myftiu Gurra: Besimi fetar nuk duhet të jetë opsional në cens

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-myftiu i Tiranës, Ylli Gurra tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se besimi fetar në cens nuk duhet të jetë opsional.

- Advertisement -

Sipas tij deklarimi i besimit fetar është i domosdoshëm të bëhet nga qytetarët.

“Në vlerësimin tim edhe të lënit opsional në regjistrimin e popullsisë, pikërisht besimin, etnitetin dhe gjuhën, në pikëpamjen time është problematike. Përkundrazi janë pjesë e ndjeshmërisë kombëtare dhe fetare. Përse duhet të jenë opsional kur mund të jetë si të gjitha pyetjet e tjera? Duhet të ishte si ato, ose të mos përfshihej në atë mënyrë. Unë e shikoj të drejtë në pikëpamje të besimit dhe jo institucioneve që e përfaqësojnë aq sa e përfaqësojnë secilën pjesë të besimit. Lënia opsionale, në mendimin tim nuk është e drejtë,” – u shpreh Gurra.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?