Kryebashkiaku i Tropojës në SPAK, avokati: Jo vetëm ka favorizuar, edhe ka zaptuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Arben Llangozi komentoi në një intervistë për Euronews Albania kallëzimin në SPAK të banorëve të Njësisë Administrative Fierzë për kryetarin e Bashkisë Tropojë, Rexh Byberajn.

Sipas banorëve të zonës, kryebashkiaku i Tropojës ka favorizuar kushurinjtë e tij në lidhje me një gurore në zonë, në kundërshtim të hapur të ligjit për konfliktin e interesit.

Llangozi tregoi se vetë subjekti nuk ka asnjë lloj leje ndërtimi apo dokumentacioni për mënyrën si e ka fituar pronësinë për zhvillimin e një leje.

- Advertisement -

“Janë 1200 banorë që janë kundër krijimit të kësaj vepre në atë vend. 320 janë personat që deri tani kanë firmosur kundër kryetarit të bashkisë sepse kallëzimi duhej emergjent dhe duhet të ishte bërë në një kohë sa më të shkurtër,” – u shpreh avokati i banorëve.

Llangozi shtoi se zona është shumë e bukur dhe po shkatërrohet nga të afërmit e Byberajt të cilët s’janë mbështetur në asnjë pikë ligjore.

Ai shtoi se dyshojnë që dhe shefi komisariatit ka shpërdoruar detyrën lidhur me këtë çështje duke ofruar favore. Sipas avokatit, problemi nuk qëndron vetëm te favorizimi që i është bërë të afërmve të kryebashkiakut, por edhe te zaptimi i territorit pa asnjë dokumentacion.

“Në bazë të ankesave që ne kemi bërë ditën e djeshme, institucionet e shtetit shqiptar, për herë të parë ka funksionuar IKMT-ja dhe ka vendosur prishjen dhe rrëzimin. Ka rreth 1 javë që i kemi dërguar shkresë IKMT-së dhe ka ndërhyrë menjëherë duke vendosur gjobë. Ndoshta është dhe fuqia e SPAK-ut që aktualisht po vepron mbi institucionet ose drejtuesit e institucioneve të shtetit shqiptar që kanë shkelur ligjin,” – u shpreh Llangozi.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×