English

“Mos hani darkë pas orës 18:00”- Mjekja tregon pse duhet stomaku bosh në gjumë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja Aurora Dollenberg është shprehur se është mirë që të mos hamë ushqim para se të flemë.

- Advertisement -

Komentet Dollenberg i bëri në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews, ku tha se vakti i fundit i ditës nuk duhet të konsumohet më vonë se ora 18:00.

Ajo tha se nuk është e këshillueshme që yndyrnat dhe sheqernat të qëndrojnë gjatë gjithë natës në stomak.

“Modeli i dytë shumë i pranuar nga shkenca dhe feja është ai 16 me 8 që e quajmë. 16 orë duhet të bëjmë pauz, të mos marrim ushqim dhe 8 orë të ushqehemi. Në këtë 8 orësh mund të hamë gjithçka që duam. Edhe nga ana kalorike nuk bëhet ndonjë diferencim i madh, sepse supozohet që në këtë 8 orësh 2 vakte mund të marrim, që është e këshillueshme.

Nëse vakti i fundit i ditës do të jetë ora 17:00 dhe mëngjesi do të jetë ora 09:00, atëherë e kemi plotësuar intervalin prej 16 orësh. Ne në oraret para gjumit duhet të evitojmë marrjen e ushqimit, që trupi të kalojë në atë gjendjen ‘off line’.

Pra nuk duhet që sheqernat apo yndyrnat të qëndrojnë gjithë natën në stomak. Është e këshillueshme që pas orës 18:00 kur kemi marrë vaktin e fundit të ditës, të bëhet edhe një shëtitje tretëse. Pra të përpiqemi që jo me stomakun plotë të shkojmë në shtrat”, tha Dollenberg.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?