Presidenca 5-vjeçare e Metës, përplasjet me PS dhe 5 aktet e paprecedentë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në 24 korrik Ilir Meta do e lërë zyrën presidenciale dhe do i rikthehet jetës politike.

Në 5 vite të mandatit të tij, Meta pjesën dërrmuese e pati në përballje dhe beteje me maxhorancën socialiste.

Betejat e tij ishin juridike dhe politike. 

- Advertisement -

Meta është presidenti që i ka kthyer parlamentit më shumë ligje, 71 të tilla. Nga vetëm 1 është marrë parasysh nga Kuvendi.

66 dekrete janë rrëzuar, 3 ligje janë pranuar pjesërisht, ndërsa 1 ligj ende nuk është shqyrtuar.

Përveç kësaj, Meta do të mbahet mend edhe për aktet e tij që asnjë president shqiptar nuk i kishte bërë më parë. Meta nuk dekretoi një ministër, zhdekretoi datën e zgjedhje dhe thirri një protestë kundër qeverisë.

Ilir Meta gjithashtu është i vetmi president që u shkarkua nga Parlamenti dhe që lirimin nga detyra ushtarake të pasardhësit te tij e bëri me një dekret të firmosur jashtë Shqipërisë.

Vendin e tij do e zërë Bajram Begaj, ndërsa vetëm një ditë më vonë, më 25 korrik, LSI ka thirrur konventën Kombëtare ku pritet rikthimi i politikanit Ilir Meta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Mos gënje për Ramën”, Felaj debat me Shehajn: Berisha në dijeni për paratë ruse

Agron Shehaj: Skandalin nuk e fsheh dot. Ermonela Felaj: Lobimi me rublat ruse, ka dalë për herë të parë më 22 nëntor 2017. Agron Shehaj: Ju...

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

TË FUNDIT

“Mos gënje për Ramën”, Felaj debat me Shehajn: Berisha në dijeni për paratë ruse

Agron Shehaj: Skandalin nuk e fsheh dot. Ermonela Felaj: Lobimi me rublat ruse, ka dalë për herë të parë më 22 nëntor 2017. Agron Shehaj: Ju...

Agron Shehaj denoncon Edi Ramën: Si e përdori fshehurazi zyrtarin e FBI-së

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj deklaroi se sipas hetimit në SHBA, kryeministri Edi Rama ka përdorur fshehurazi zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, i...

Si po tkurret Venecia, qyteti-lagunë pre e ndryshimeve demografike

Turistët në një gondola që rrëshqasin në ujërat e qeta të kanalit. Kjo është pamja ikonë e Venecias, që njihet në mbarë botën, por...

Deklarata e fortë e Putin: Po kërcënohemi nga tanket gjermane

Në një fjalim të mbajtur me rastin e 80-vjetorit të betejës së Stalingradit, Vladimir Putin e ka krahasuar pushtimin e Ukrainës me luftën kundër...

Punimet për hekurudhën Tiranë-Durrës, 40% kanë përfunduar

Rrjeti hekurudhor në Durrës është kthyer tashmë në një kantier ndërtimi. Ndërtimi i këtij projekti po ecën me ritme të kënaqshme. Burime zyrtare pranë Hekurudhës Shqiptare...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×