Shoferët e transportit urban në Kosovë paguhen për kilometër, thotë Musliu

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Drejtori i Drejtorisë së Shërbimeve Publike në Kosovë, Ilirik Musliu thotë se shoferët e transportit urban paguhen në bazë të kilometrave.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Musliu bëri të ditur se paga e një shoferi në trasportin urban, varion deri në 600 euro.

Musliu nënvizoi se në Prishtinë është bërë një riorganizim i linjave.

- Advertisement -

“Në Kosovë, një shofer paguhet nga 500 deri në 600 euro. E dëgjova zotërinë me shumë vëmendje, kam pasur informacione të tilla edhe më herët, por doja t’i konfirmoja. Ç’është e vërteta, është mendimi im, subvencionimi i transportit publik nuk është zgjidhje e përherhshme. Ne kemi kaluar në një fazë të tillë, kemi pasur probleme të tilla, zotëria në fjalë e di që sektori publik në transportin publik, për formatin që funksionon tani, është e pamundur të mbijetosh.

Për arsye se ne në kryeqytet, funksionojmë me kilometër. Ne e e paguajmë traportin publik për kilometër. Zotëria në fjalë e di se jo të gjitha linjat janë fitimprurëse, për arsye se varet nga numri i udhëtarëve dhe biletave, ndërsa ne kemi bërë riorganizim të linjave bashkë me IBRD, kemi vendosur se cilat do të jenë linjat. Në bazë të atyre linjave, kilometrave që kanë ato linja, ne kemi paguar transportin publik”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Blinken kritikoi ashpër Kosovën, kongresmeni amerikan: Dëshpëruese, sulmoi një aleat

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, ka reaguar me tone kritike ndaj deklaratës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, drejtuar autoriteteve kosovare për situatën në...

“U kalua vija e kuqe”, Shtuni: S’i duhet Kosovës Oso Kuka, i duhet Ismail Qemali

Eksperti i sigurisë nga SHBA, Adrian Shtuni kohë më parë parashikoi se do të ketë një konflikt së shpejti në veri të Kosovës. Shtuni tha...

Eksperti zbulon çfarë fshihet pas deklaratës së DASH: Kurti t’i vejë gishtin kokës

Eksperti i sigurisë Adrian Shtuni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Revieë në Euroneës Albania, ku foli në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve...

TË FUNDIT

Blinken kritikoi ashpër Kosovën, kongresmeni amerikan: Dëshpëruese, sulmoi një aleat

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, ka reaguar me tone kritike ndaj deklaratës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, drejtuar autoriteteve kosovare për situatën në...

“U kalua vija e kuqe”, Shtuni: S’i duhet Kosovës Oso Kuka, i duhet Ismail Qemali

Eksperti i sigurisë nga SHBA, Adrian Shtuni kohë më parë parashikoi se do të ketë një konflikt së shpejti në veri të Kosovës. Shtuni tha...

Eksperti zbulon çfarë fshihet pas deklaratës së DASH: Kurti t’i vejë gishtin kokës

Eksperti i sigurisë Adrian Shtuni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Revieë në Euroneës Albania, ku foli në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve...

“Po luan me zjarrin”- Milo analizon situatën në Veri: Pse Kurti shkaktoi tensionet

Historiani Paskal Milo ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review në Euronews Albania, ku analizoi tensionet në veri të Kosovës. Milo tha se...

Tensionet në Veri, analisti: Ka faj edhe Europa, po e mban konfliktin të ngrirë

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Review në Euronews Albania se situata në Veri ndodhi pasi qeveria serbe vazhdon ta konsiderojë veriun tokë serbe dhe...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×