Si të kuptojmë kur kemi probleme me tiroiden sipas mjekes

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjëndra e tiroides peshon vetëm 20 gramë, por ajo luan një rol shumë të rëndësishëm për trupin pasi ndikon në sistemin nervor dhe kardiovaskular.

Simptomat më të shpeshta kur tiroidja nuk funksionon siç duhet është stresi dhe ankthi, shprehet Adela Shkurti, mjeke endorinologe.

“Teprica e jodit, hipertiroza dhe e dyta më e shpeshta mungesa e jodit, hipotiroza, kur kemi mungesën e hormonit të tiroides”, shprehet Shkurti.

- Advertisement -

“Sëmundja më e shpeshtë është mungesa e jodit, hipotiroza. Ankesa që paraqesin të gjithë është nervozizmi, stresi dhe ankthi”, shton ajo.

Mjekja endokrinologe thotë se gjithashtu edhe shtimin në peshë apo çrregullimi i tretjes është një tjetër shenjë.

Mjekja thotë se tiroidja pret të gjitha moshat, duke që nga fëmijët e vegjël. Por, grupmosha më e prekur janë 40-60 vjeç dhe sidomos gratë dhe vajzat.

Për t’u kontrolluar nëse kemi probleme me tiroiden mjafton një kontroll për tri hormonet e tiroides apo edhe eko për të parë formën e gjëndrës.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×