emergjence

A do e furnizojë Kina Rusinë me armë? Biden bisedon me Xi Jinping të premtën

Presidenti Joe Biden do të bisedojë me presidentin kinez Xi Jinping të premten, ku një ndër temat pritet të jetë lufta...

OBSH kërkon armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i ka kërkuar OKB-së që të punojë për një armëpushim urgjent në Ukrainë. "Sikur të mos...

20 foshnje po rritën pa prindërit në Ukrainë

Ata duhet të kishin lindur në të ngrohtë, por aktualisht ndodhen mes bombave. Prindërit e tyre, kryesisht të huaj, pritën gjatë...

Takim i ministrave të Mbrojtjes së NATO, Peleshi thekson ndihmën e Shqipërisë

Në selinë e NATO-s Bruksel u zhvillua një takim i jashtëzakonshëm i ministrave të Mbrojtjes së NATO-s, ku u diskutua për...

Rusia dyfishon bombardimet në zonat e banuara të Ukrainës

Pas 20 ditë luftime, Ukraina vijon t’i rezistojë agresionit të një prej ushtrive më të fuqishme të planetit, ndërsa Rusia po...

Rusët godasin civilët kur nuk sulmojnë dot rezistencën, thonë ekspertët

Pas thuajse 20 ditë sulmi, trupave ruse u duhet ende të marrin nën kontroll qytetet ku kanë shkaktuar disa qindra viktima,...

Bidenit i ndalohet hyrja në Rusi

Presidentit amerikan Biden i është ndaluar hyrja në Rusi, njoftoi Ministria e Jashtme ruse, në kuadër të sanksioneve që Rusia ka...

Rusia mohon se i ka kërkuar ndihmë ushtarake Kinës

Rusia ka hedhur poshtë pretendimet e disa zyrtarëve amerikanë se Kremlini i ka kërkuar ndihmë ushtarake Kinës për pushtimin e Ukrainës. Diplomati...

Sulmi rus pranë kufirit është mesazh për NATO-n, pretendon Polonia

Sulmi rus me raketa në një bazë ushtarake ukrainase pranë kufirit polak të dielën, ishte një përpjekje për të "kërcënuar" NATO-n,...

Përditësime LIVE 14 mars: Evakuohen me sukses 4 mijë civilë

Sot është dita nëntëmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një...

Rusia sulmon uzinën e aviacionit pranë Kievit

Rusia ka sulmuar një uzinë aviacioni në periferi të Kievit mëngjesin e të hënës. Uzina e prodhimit të avionëve, Antonov, ndodhet në...

Ukraina mohon pretendimet e Rusisë se ka vrarë 180 mercenarë të huaj

Ukraina iu përgjigj pretendimeve të Rusisë se ka vrarë rreth 180 mercenarë të huaj gjatë një sulmi në bazën ushtarake Yavoriv,...

Media ndalohet të hyjë në Irpin pas vrasjes së gazetarit amerikan

Gazetarët nuk do të lejohen më të hyjnë në qytetin e Irpin, afër Kievit, tha kryetari i bashkisë së qytetit Oleksandr...

SHBA paralajmëron pasoja për Rusinë pas vrasjes së gazetarit amerikan

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan thotë se SHBA-ja do të përgjigjet ndaj Rusisë pas vrasjes së gazetarit amerikan...

Vritet gazetari amerikan në Kiev

Gazetari amerikan, Brent Renaud, është qëlluar për vdekje në qytetin Irpin jashtë Kievit, thotë policia. Shefi i policisë së Kievit, Andriy Nebytov...

Liderët e Francës dhe Gjermanisë bisedojnë me Putinin

Liderët e Francës dhe Gjermanisë po zhvillojnë bisedime telefonike me presidentin rus Putin. Ata biseduan edhe të premten, kur presidenti francez Macron...