emigrantet

“S’jam racist, i kapa duke vënë zjarre”- Flet shqiptari që mori peng emigrantët

Shqiptari i cili akuzohet nga autoritetet greke për racisëm pasi mbylli në një kamion 25 emigrantë të paligjshëm dhe i fajësoi...

“Rrugë e re” për në Britaninë e Madhe, kontrabandistët zbulojnë itinerarin e ri

Masat e marra nga autoritetet franceze dhe ato britanike për frenimin e emigracionit të paligjshëm nga Shqipëria drejt Britanisë së Madhe...

Britania trefishon gjobat për bizneset që mbështesin emigrantët e paligjshëm

Britania e Madhe do të trefishojë gjoba për bizneset që mbështesin e emigranët e paligjshëm. Sipas zyrtarëve britanike, gjobat do të...

Kthimi i emigrantëve nga Greqia, fluks kalimesh në Kakavijë

Teksa jemi në kulmin e sezonit turistik vihet re një shtim i fluksit të qytetarëve që kalojnë në pikat kufitare të...

Rikthehen emigrantët, mbi 86500 kanë hyrë në Muriqan gjatë 4 ditëve të fundit

Fundjava që lamë pas, e cila parapriu dhe muajin gusht, ka nisur rikthimin e emigrantëve pranë familjeve të tyre në Shqipëri. Në...

Radhë të gjata në Qafë Thanë, po punohet me katër sportele

Radhë të gjata në pikën e kalimit kufitar të Qafë Thanës. E gjithë kjo ka ardhur për shkak të fluksit të...

Ligji i ri për emigrantët, burg dhe dëbim për kë hyn ilegalisht në Britaninë e Madhe

Drafti për emigracionin ilegal pritet të kthehet në ligj në Mbretërinë e Bashkuar, pasi shumica qeverisëse siguroi një seri votash plus...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le...

I quajti emigrantët shqiptarë kriminelë, Dua Lipa i përgjigjet Sekretares britanike

Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa ka kritikuar deklaratat e Sekretares së Brendshme britanike , Suella Braverman, e cila i cilësoi emigrantët...

Pagesa deri në 1000 € për kalimin e paligjshëm të kufirit, arrestohet 35-vjeçari

Një 35-vjeçar u arrestua në flagrancë në afërsi të fshatit Tren, në Devoll, duke transportuar 23 emigrantë të paligjshëm. 35-vjeçari i kishte...

Kandidon për PASOK, flet shqiptari: Emigrantët janë integruar, grekët e pritën mirë

Gjatë zgjedhjeve të përgithshme parlamentare që pritet të mbahen këtë të dielë në Greqi, janë në garë për një vend në...

Kilicdaroglu: Kur të zgjidhem president, do t’i dërgoj gjithë emigrantët në shtëpi 

Kundërshtari i Recep Tayyip Erdogan në garën presidenciale të Turqisë, Kemal Kilicdaroglu, ashpërsoi tonin ndaj emigrantëve sot, duke u zotuar se...

‘Emigrantët’ në zgjedhjet greke, qeveria: Do zgjasim gardhin që i mban larg

Në prag të zgjedhjeve të 21 majit në Greqi, emigracioni është një nga çështjet kyçe, me qeverinë që ka vendosur të...

SHBA ngre shqetësimin për rritjen e numrit të emigrantëve në kufi

Sot skandon urdhri ekzekutiv i miratuar gjatë pandemisë së koronavirusit, i cili u dha mundësi, për rreth 3 vjet autoriteteve amerikane,...

Fluks në Kapshticë, emigrantët largohen pas Pashkës

Emigrantët të cilët kaluan festën e Pashkës në Shqipëri kanë nisur këtë të hënë të kthehen në Greqi aty ku jetojnë...

Meloni masa radikale për emigrantët, Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria italiane ka shpallur gjashtë muaj gjendje të jashtëzakonshme për t’iu përgjigjur krizës në rritje të emigrantëve që kalojnë Mesdheun nga...