“Ushtria serbe nuk është zero, kujdes…”, Mediu: Rama duhet të ulet me Kurtin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu tha për Euronews Albania se nuk duhet të mendojmë se ushtria serbe në kufi me Kosovën është zero.

Ai tha se Serbia është një nga vendet e rajonit Ballkanik që ka investuar më shumë në ushtri dhe se nuk dihet se ç’pasoja mund të kemi nga provokime të kësaj ushtrie.

Mediu tha gjithashtu se është e domosdoshme që krerët e Shqipërisë dhe Kosovës, të ulen e të bisedojnë pasi sipas tij në situata të tilla nuk kërcënohet vetëm Kosova, por për një konflikt në rajonin e Ballkanit.

- Advertisement -

“Pesha e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën është zero, njësoj si ushtria Meksikane në kufirim me Amerikën, është një krahasim, i cili në veprim konkret çdo provokim që vjen nga ushtria serbe ne nuk e dimë se ku e ka pasojën.

Ky është një lloj ngacmimi. Ore ushtria serbe nuk është zero. Nga pikëpamja e forcimit të ushtrisë, Serbia është vendi që investon më shumë se çdo shtet tjetër në rajonin e Ballkanit, i vetmi vend që e konkurron nga kapacitetet ushtarake është Kroacia. Ne mund të bëjmë insituata sa të duam.

Unë mendoj se Rama duhet të ulet me Kurtin, kryeministri shqiptar duhet të ulet me kryeministrin e Kosovës, po ashtu edhe presidenti Begaj me presidenten Osmani. Pastaj në një qëndrim të përbashkët duhet të ulen edhe me Vuçiç. Duhet të ketë takime institucionale sepse në situata të tilla nuk kërcënohet vetëm Kosova, por për një konflikt në rajonin e Ballkanit”,-tha Fatmir Mediu.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

TË FUNDIT

Akuzoi Ramën se po punonte kundër Kosovës për para, Haradinaj ndryshon qëndrim

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se qëndrimi i kryeministrit Edi Rama gjithmonë në përputhje me partnerët tanë,...

Shkodrania e martuar me një serb: Le të pajtohen Kurti e Vuçiçi

Lulja nga Shkodra ka treguar në një intervistë për Euronews Albania se e shqetëson marrëdhënia e Kosovës dhe Serbisë mbi të gjitha për rininë...

Haradinaj trondit me rrëfimin: Më vranë 2 vëllezërit në luftë, tjetrin e plagosën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tregoi në emisionin Now në Euronews Albania se ka humbur 2 vëllezër gjatë luftës për çlirimin e Kosovës, ndërsa...

Dhëndri serb i shqiptarëve: Nuk kam frikë nga Policia e Kosovës, jemi bërë miq

Euronews Albania ka shkuar në Banjskë, aty ku mundi të intervistojë një serb i cili është martuar me një shqiptare dhe prej 16 vitesh...

Vëllai i policit hero, Bunjaku: Kjo është tokë shqiptare!

Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes me një...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×