‘Isha atje, e pashë që ata do vrisnin’, Spartak Ngjela tregon momente nga 21 janari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Spartak Ngjela tha se ishte në protestën e 21 janarit që u organizua në vitin 2011, ku u vranë 4 protestues.

Në një intervistë për Euronews Albania, Ngjela u shpreh se pa që gardistët do vrisnin njerëz.

Ngjela bëri të ditur se iku nga protesta, pasi pa formacionin ushtarak rrotull Kryeministrisë.

- Advertisement -

“21 janari nuk mund të fshihej se ishte një krim. Unë kam qenë atje dhe e pashë që ata do vrisnin. Kam qenë te kullat poshtë se aty kisha zyrën. Zbrita poshtë zyrës, e pashë që ata do vrisnin dhe ika. Pashë formacionin ushtarak që ishte rrotull Kryeministrisë. Çfarë do të thotë formacion ushtarak për një revoltë popullore? Turp.

Më tha njeri, do djegin Kryeministrinë? E pastaj i thashë? Nuk vriten njerëz i thashë, nuk është një zonë ushtarake e cila krijon një refleksion të madh ndërkombëtar ose që shpall një luftë. Nuk ishim në këtë situatë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Granata dore dhe armë zjarri, detaje nga sulmi në veri ku mbeti i vrarë një polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

TË FUNDIT

Granata dore dhe armë zjarri, detaje nga sulmi në veri ku mbeti i vrarë një polic

Në orët e para të mëngjesit të së dielës është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Lajmi është...

Nis procesi i votimit në Kukës, 46 mijë qytetarë do të zgjedhin kryebashkiakun

Rreth 46 mijë qytetarë të Bashkisë së Kukësit kanë nisur t’i drejtohen kutive të votimit ditën e sotme për të zgjedhur drejtuesin e ri...

Vrasja e policit, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia

Vrasja e policit në Veri, Osmani ndërpret vizitën në SHBA: Sulm i organizuar nga Serbia Presidentja Vjosa Osmani ka ndërprerë vizitën zyrtare në Nju Jork...

Sulmohet polica në Veri të Kosovës, vritet një efektiv, plagoset një tjetër

Një zyrtar i Policisë së Kosovës, me inicialet A.B, është vrarë dhe një tjetër është plagosur në orët e para të së dielës në...

Kreu i Emergjencave Civile: Zjarri në fabrikën e bojrave është vënë nën kontroll

Kreu i Emergjincave Civile, Haki Çako, deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se zjarri i rënë në fabrikën e bojrave në Maminas është...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×