“Ne pimë alkool kur ngasim makina”, Eksperti Hoxha: Shqiptarët të ndërgjegjësohen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gëzim Hoxha eksperti i sigurisë rrugore tha në një intervistë për “Good Morning Albania” se shqiptarët nuk janë përdorues të mëdhenj të alkoolit, në krahasim me vendet e tjera.

Ai tha se statikisht ne jemi vendi që konsumon më pak alkool, por jemi vendi që ngasim më shpesh makinën në gjendje të dehur.

Hoxha tha se ne shqiptarët shpesh pinë alkool në momentin e gabuar, kur mblidhen me të afërm për të festuar, e më pas e ngasin makinën të dehur, kjo gjë duhet të ndryshojë pasi është një nga shkaqet kryesore të aksidenteve.

- Advertisement -

“Problemi është se duhet të kemi më shumë kujdes me emigrantët. Ata kanë vite pa ardhur e ne shqiptarët kemi zakonin “hajde pinë një gotë raki” ai thotë nuk dua, po ne e detyrojmë, pi një e dy, e fusim dhe në makinë e i themi ik tani, ikën ai e bëhet copa.

Duhet të mos ndikojmë te të tjerët për të pirë alkool. Ne jemi vendi që me statistika botërore pimë më pak alkool, por pimë më shumë alkool kur ngasim makina. Ne në raport me vendet e tjera nuk jemi përdorues alkooli, por pimë kur ngasim makinën, nuk jemi në rregull nga trutë e kokës, se dimë kur duhet të pimë e kur nuk duhet të pimë. Njerëzit duhet të ndërgjegjësohen”,-tha Gëzim Hoxha.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU! 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×