English

Revoltohet aktivistja: Gratë e Kosovës nuk kanë shtet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistja Zana Avdiu deklaroi në një intervistë për “Goodmorning Albanians” se gratë e Kosovës nuk kanë shtet.

- Advertisement -

Ajo tha se në asnjë rast kur gratë njoftojnë për dhunë, as policia, as gjykata nuk ndërmarrin hapat e nevojshëm për të parandaluar ngjarje më të rënda.

“Shumica e rasteve po përfundojnë me vrasje, gruaja është vrarë në dorën e shtetit, është vrarë në një institucion qendror të shtetit dhe vrasësi më lehtë e ka vrarë në institucionin e shtetit se në shtëpinë e saj, ku ka qëndruar me muaj të tërë,” – u shpreh Avdiu referuar vrasjes së shtatzënës në Prishtinë.

Aktivistja tha se shteti nuk ofron asnjë siguri për viktimat e dhunës.

Mbrëmjen e së mërkurës, Sokol Halili vrau ish-bashkëshorten e tij shtatzënë në oborrin e Klinikës së Gjinekologjisë në Prishtinë. Gruaja, siç është raportuar, do të sillte në jetë fëmijën brenda këtyre ditëve.

Policia e Kosovës ka kërkuar nga qytetarët informacione të cilat do të ndihmonin në arrestimin e autorit, i cili ende ndodhet në arrati.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×