Sa e vështirë është të bindësh pacientin të jetë zgjuar në operacion? Flet mjeku

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i shërbimit të Neurokirurgjisë në QSUT, Artur Xhumari thotë se operacioni me pacientë zgjuar, ka të bëjë edhe me personalitetin e të sëmurit.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Xhumari nënvizoi se në pacienti nuk ka përqëndrim, nuk mund të bashkëpunojë me mjekët.

“Një ndër ato kriteret për ta propozuar këtë lloj operacioni, është personaliteti i të sëmurit. Një personalitet që i shpjegon, por ai nuk kupton, nuk ka për të qenë i aftë që të bashkëpunojë me ne.

- Advertisement -

Ky lloj operacioni kërkon që të bashkëpunojë i sëmuri, të na përgjigjet. Humbet përqëndirmin, gjëja e parë. Duhet të jesh i përqëndruar. Nëse ti ke ankth, stres, djersitje, nuk ke për qëndrimin që të bashkëpunosh “, theksoi ai.

Një ndërhyrje kirurgjikale e vështirë është kryer me sukses në Neurokirurgjinë e QSUT. Mjekët kanë kryer ndërhyrjen delikate në tru me pacientin zgjuar.

Tumori ishte në një zonë të rëndësishme për funksionimin e fytyrës. Pasi tumori vazhdoi të rritej, mjekët u detyruan të kryenin një ndërhyrje. Por atyre iu desh që ta bënin këtë nëpërmjet kirurgjisë zgjuar duke marrë parasysh dhe rreziqet që vinin për 24-vjeçarin.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

S’i pagoi gjobën mijëra euro, zbardhet motivi pse i ‘forti’ hodhi në erë fasonerinë

Shtetasit italian, pronarit të fasonerisë që iu vu tritol më 25 maj, i ishte vendosur një gjobë prej 100 mijë eurosh nga Edmond Arapi,...

Thirrjet për marshim drejt Veriut, Zveçla: Refuzojini, nuk i shërbejnë Kosovës

Policia e Kosovës iu ka kërkuar qytetarëve që t’i injorojnë disa thirrje që po qarkullojnë për protestë dhe marshim drejt veriut të Kosovës, për...

Shtyhet seanca për konkluzionet e mbrojtjes për inceneratorin e Elbasanit

Seanca për konkluzionet e mbrojtjes për inceneratorin e Elbasanit është shtyrë për më 8 qershor. Ajo do të mbahet në orën 9:30. Shtyrja ditën e sotme...

TË FUNDIT

S’i pagoi gjobën mijëra euro, zbardhet motivi pse i ‘forti’ hodhi në erë fasonerinë

Shtetasit italian, pronarit të fasonerisë që iu vu tritol më 25 maj, i ishte vendosur një gjobë prej 100 mijë eurosh nga Edmond Arapi,...

Thirrjet për marshim drejt Veriut, Zveçla: Refuzojini, nuk i shërbejnë Kosovës

Policia e Kosovës iu ka kërkuar qytetarëve që t’i injorojnë disa thirrje që po qarkullojnë për protestë dhe marshim drejt veriut të Kosovës, për...

Shtyhet seanca për konkluzionet e mbrojtjes për inceneratorin e Elbasanit

Seanca për konkluzionet e mbrojtjes për inceneratorin e Elbasanit është shtyrë për më 8 qershor. Ajo do të mbahet në orën 9:30. Shtyrja ditën e sotme...

“Moment kyç i luftës”, Macron: Unë besoj te ukrainasit

Në pritje të një kundërsulmi nga forcat ukrainase në fushëbetejë, presidenti francez Emmanuel Macron ka kërkuar avancimin e bisedimeve të paqes në lidhje me...

Nis takimi i liderëve evropianë, Kosova ‘pika e nxehtë’ e samitit në Moldavi

Ka nisur në Moldavi takimi i dytë i Komunitetit Politik Evropian, në të cilin marrin pjesë liderë nga i gjithë kontinenti, ku një vëmendje...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×