asosacioni

Protestë në Prishtinë, qytetarët thirrje qeverisë: Mos lejoni formimin e Asosacionit

Dhjetëra qytetarët janë mbledhur këtë të martë në Prishtinë, ku po protestojnë kundër formimit të Asosacionit. Para Teatrit Kombëtar të Kosovës, me...

Cilat janë pasojat nëse Kurti nuk e pranon Asosacionin? Flet deputeti i LVV-së

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Adnan Rustemi deklaroi se kryeministri Albin Kurti nuk rrezikon postin e tij, nëse nuk pranon formimin...

Deputeti i LVV-së zbulon se çfarë qëndrimi do të mbajë Albin Kurti për Asosacionin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Adnan Rustemi thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka të njëjtin qëndrim në lidhje me...

Ish-ambasadori: Ja çfarë duhet të bëjë Kosova për Asosacionin

Ish-ambasadori i Kosovës në Kroaci, Gëzim Kasapolli thotë se në Kosovë duhet që të gjithë aktorët politikë të brendshëm, të krijojnë...

Kurti: Nuk jam ftuar në takimin e Ambasadës së SHBA-ve për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi këtë të premte se ai nuk është ftuar në takimin që do të organizojë Ambasada...

Petkoviç: Formimi i Asosacionit, domosdoshmëri dhe kusht për mbijetesën e serbëve

Drejtori i Zyrës së Qeverisë së Serbisë për Kosovën Petar Petkoviç deklaroi se formimi i Asosacionit është domosdoshmëri dhe kusht për...

Kurti pranon asosacionin? Lajçak: Asnjë model që s’ka funksionuar, nuk do aplikohet

Ramë dakord që të zbatohen të gjitha marrëveshjet e kaluara mes Kosovës dhe Serbisë  ka thëne mbrëmë, Miroslav Lajçak pas darkës...

Ambasadori Hill: Asociacioni, detyrim që del nga Marrëveshja e Brukselit

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill deklaroi se formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, është detyrim që...

SHBA i jep garanci Kosovës | Chollet: Asociacioni, jo si Republika Srpska

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet ka thënë se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë nuk do...

Vuçiç: Formimi i Asosacionit është një çështje kyçe

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç është takuar me të dërguarin special të Britanisë së Madhe për Ballkanin Perëndimor, Stuart Pich. Vuçiç e...

‘U përpoqa’, analistja: Çfarë do i thotë Kurti qytetarëve nëse pranon Asociacionin

Analistja Afërdita Maliqi thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të shfajësohet nëse pranon  Asosacionin, duke thënë se u përpoq...

Kurti: Asosacioni mund të përfshihet në marrëveshjen finale me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se çështja e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe mund të adresohet brenda...

Bërnabiç: SHBA-ja të përmbushë premtimin për formimin e Asosacionit

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiç ka deklaruar para vizitës së këshilltarit të Departamentit të Shtetit, Derek Chollet në Beograd, se pret...

Haki Abazi: Kushtet tona për të pranuar formimin e Asosacionit

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme në Kosovë, Haki Abazi tregoi dy kushtet që ka qeveria për formimin e Asosacionit...

Cana: Asosacioni është ‘gogoli’ që krijoi Kurti për pushtet, tani të përballet

Asosacioni i Komunave me shumicë serbe është pjesë e planit europian për Kosovën. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian insistojnë se...

Haki Abazi: Jap dorëheqjen nëse formohet Asosacioni me kompetenca ekzekutive

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme në Kosovë, Haki Abazi deklaroi se do të japë dorëheqjen nëse formohet Asosacioni i...