English

Shembja e autostradës në Kinë, shoferi i kamionit parandaloi një fatkeqësi të madhe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një shofer kamioni kinez parandaloi rritjen e numrit të të vdekurve në një shembje autostrade në një zonë malore të provincës Guangdong të Kinës jugore duke bllokuar rrugën me automjetin e tij pasi 23 makina rrëshqitën nga një shpat dhe u përmbysën, duke vrarë të paktën 48 persona dhe duke plagosur 30 të tjerë, njoftuan mediat kineze.

- Advertisement -

Aksidenti ndodhi të mërkurën dhe shoferi i kamionit Wang Xiangnan, një ish-ushtar, parkoi automjetin e tij në mes të autostradës pasi një shoku i tij shofer e informoi atë se një pjesë e rrugës ishte shembur, raportoi “CTV”.

Wang parandaloi dhjetëra automjete të zhyten në shpat, duke e vlerësuar atë në mediat lokale të shtunën.

Gruaja e tij doli nga kamioni dhe gjithashtu paralajmëroi drejtuesit e tjerë për shembjen e autostradës. Wang ka marrë gjithashtu vlerësime në mediat sociale kineze dhe njohje nga Fondacioni i Zhvillimit të Punëtorëve të Kinës, i cili njoftoi të premten se i kishte dhënë Wang 10,000 juanë (1,414 dollarë) në partneritet me një kompani makinash.

Wang mori të njëjtën shumë nga Alibaba dhe tha se do t’i dhuronte paratë për familjet e viktimave të aksidentit në autostradë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?