josep borell

Borrell-Serbisë: Lidhjet e ngushta me Rusinë, s’përputhen me rrugën drejt BE-së

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, paralajmëroi Serbinë se aspiratat e saj euroatlantike nuk përkojnë me raportet që Beogradi...

BE: Mbështesim aktivitetet për kontrollin e armëve në Ballkanin Perëndimor

Në Bruksel po zhvillohet një takimi për kontrollin e armëve të zjarrit në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe parandalimin e trafikimit...

BE: Të shqetësuar për përshkallëzimin e dhunës në Izrael, Palestin dhe Liban

Bashkimi Evropian shprehu shqetësim të thellë për përshkallëzimin e rëndë të dhunës kohët e fundit në Izrael, territoret e pushtuara palestineze...

Projekti për rijetësimin e Kullës Veneciane të Durrësit, drejt përfundimit

Zëvendës presidenti i Komisionit Europian Josep Borell dhe ministrja e kulturës Elva Margariti, së bashku me kryebashiaken Emiriana Sako kanë inspektuar...

“Na duhet të shohim çështje që vihen para drejtësisë”–Varhelyi, mesazh kreut të SPAK

Komisioneri europian Oliver Varhelyi tha se në Shqipëri janë përmirësuar institucionet të cilat kanë si synim luftën kundër korrupsionit dhe se...

Marrëveshja për targat, Borrell: Parandalohet rreziku i një krize tjetër në Kosovë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell deklaroi se marrëveshja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës parandalon rrezikun e shpërthimit të një krize tjetër,...

Ambasadori amerikan për takimin në Bruksel: Serbia kishte frymën e duhur në dialog

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill deklaroi se pala serbe kishte “frymën e duhur” gjatë dialogut me Kosovën më 18 gusht...