Mijëra dosje, Çika shpjegon vështirësinë për të gjetur bashkëpunëtorët e sigurimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hapja e dosjeve të ish- Sigurimit të Shtetit vazhdon të debatohet në tryezën e politikës shqiptare. Tashmë është më e mundur të kërkosh të gjesh personat që dikur kanë qenë pjesë e këtij sistemi, por procesi nuk është i lehtë. I ftuar në Euronews, ish-kryetari i të ish-të përndjekurve politik Nebil Çika ka folur për vështirësitë për të gjetur një bashkëpunëtor të ish-Sigurimit të Shtetit.

Pjesë nga biseda:

Esmeralda Mulja: Mijëra dosje na është dashur të shfletojmë për një rast. Pse kaq shumë?

- Advertisement -

Nebil Çika: Problemi kryesor është te zbardhja e bashkëpunëtorëve, se ata janë të fshehur se pjesa tjetër, operatorët, janë publik dhe ata i gjen me emër. Po të jap një rast nga përvoja ime. Në dy bashkëpunëtorë që unë kam vështirësi, ishin njëri më shumë se 50 pseudonime të njëjta vetëm në Sarandë ku unë merrja dosjen e babait tim, dhe njëri rreth 100 bashkëpunëtor me të njëjtin pseudonim. Për fat te njëri gjeta numrin e regjistrimit dhe atyre u duhet të shikojnë tani dosje pas dosje deri sa të arrijnë te “kryqëzimi” për të kuptuar a është ky që e ka spiunuar babain tim, apo nuk është. Ky është problemi që thotë zonja Sula. I ka dalë deputeti me atë pseudonim dhe me atë pseudonim këta janë të detyruar t’i shikojnë të gjitha për të qenë të qartë se pastaj mund të ketë probleme ligjore, se nuk ke të bësh vetëm me njeriun, por edhe me të afërmin e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×