Evropa

Evropa

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...

Zelenski-rusëve: Nëse heshtni për luftën, atëherë jeni fajtorë

Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar pamje të asaj që e përshkroi si pasojat e bombardimeve ukrainase ndaj impiantit hidroelektrik Kakhovka. Tre nga gjashtë turbinat...

Zelenski: Çdo rus që qëllon në centralin bërthamor do bëhet objektiv i ukrainasve

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se po përdor termocentralin në Zaporizhia për shantazh bërthamor. Ai theksoi forcat ukrainase do të synojnë çdo ushtar...

Zyrtari ukrainas: Rreziku i katastrofës bërthamore në Zaporizhia po rritet çdo ditë

Rreziku i katastrofës në centralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, i pushtuar nga trupat ruse, po rritet çdo ditë. Kështu është shprehur kryebashkiaku i qytetit,...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi sipërfaqen...

Viktima dhe të plagosur nga shembja e skenës gjatë festivalit në Spanjë

Një pjesë e skenës u shemb nga erërat e forta në një festival muzikor në Spanjë të shtunën, duke vrarë një person dhe duke...

Misteri pas ngordhjes së mijëra peshqve në Poloni

Zyrtarët në Poloni dhe Gjermani po përpiqen të zbulojnë shkakun e një ngordhjeje masive të peshkut përgjatë lumit Oder, i cili kalon midis dy...

Rusia bombardon zonat e banuara në Ukrainë, viktima e të plagosur

Zyrtarët ukrainas kanë deklaruar se ushtria ruse ka bombarduar zona të banuara në gjithë Ukrainën, ndërsa luftëtarët e tyre kanë goditur urën e fundit...

Nisen nga Ukraina dy anije të tjera me grurë

Dy anije të tjera me grurë janë larguar nga portet e Ukrainës këtë të shtunë, në bazë të marrëveshjes të mbështetur nga Kombet e...