komisioni

Burgim i përjetshëm për ushtarin rus të akuzuar për krime lufte

Gjyqi i parë për krime lufte në Ukrainë ka nisur të mërkurën, pasi një ushtar rus është deklaruar fajtor për vrasjen...

Konferenca e Kryetarëve vendos sot për komisionin për investimet strategjike

Konferenca e Kryetarëve të Grupeve Parlamentare në Kuvend do të vendos sot për kërkesën e një grupi deputetësh për ngritjen e...

Komisioni i Rithemelimit mandaton Boçin dhe Bylykbashin për ‘presidentin’

Luçiano Boçi dhe Oerd Bylykbashi do jenë negociatorë të Rithemelimit për negociatat me partitë e tjera opozitare për presidentin e ri. Ish-kryeministri...

Komisioni i Rithemelimit i kërkon ILD shkarkimin e gjyqtares Blerina Muça

Komisioni i Rithemelimit i ka kërkuar Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë dhe Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që të shkarkojnë nga...

Edvin Kulluri tërhiqet nga gara për kryetar të PD-së

Edvin Kulluri, i cili para disa muaj shprehu vullnetin për të kandiduar si kryetar i PD-së, është tërhequr nga ky vendim,...

Shpallen fituesit në zgjedhjet e Komisionit të Rithemelimit në 5 degët e PD-së

Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale të Partisë Demokratike mbajti të dielën zgjedhjet për Kryetar në 5 degë të...

Komisioni i Rithemelimit zgjedh kryetarët e PD-së në disa degë

Komisioni i Rithemelimit ka mbyllur zgjedhjen e kryetarëve në disa degë të Partisë Demokratike. Sipas njoftimit për mediat, procesi i votimit është...

KQZ: 14 maj 2023, data e fundit për zgjedhjet vendore

14 maji është data e fundit kur mund të zhvillohen zgjedhjet vendore në Shqipëri, ndërsa data e mundshme është 16 prilli. Këtë...

Komisioni i Rithemelimit vijon me zgjedhjet për kryetarët e degëve të PD

Komisioni i Rithemelimit zhvillon sot zgjedhjet në disa degë të Partisë Demokratike. Pas Mallakastrës ku u votua ditën e djeshme, këtë të...

Bylykbashi: Basha nuk mund t’i vendosë kushte Komisionit të Rithemelimit

Lulzim Basha duhet të tërhiqej pas dorëheqjes si kryetar i PD-së, e jo të bënte një hap pas për të bërë...

Kuvendi nis procedurën për zgjedhjen e Avokatit të Popullit

Kuvendi ka nisur procedurën për zgjedhjen e Avokatit të Popullit, pasi mandati 5-vjeçar i Erinda Ballancës mbaron në maj të këtij...

Dorëheqja e Bllakos pakt heshtjeje për t’u shpërblyer më pas, thotë Bushati

Dorëheqja e Alqi Bllakos nga mandati i deputetit pak orë përpara se Komisioni për Mandatet dhe Imunitetin të vendoste për të,...

Tabaku: SPAK të kërkojë arrestimin e figurave politike për inceneratorët

Jorida Tabaku ka disa kërkesa shtesë ndaj SPAK, pas kërkesës së këtij institucioni për arrestimin e 10 personave në lidhje me...

Komisioni i Rithemelimit takim me Bardhin dhe Alibeajn

Komisioni i Rithemelimit po zhvillon një takim me Sekretarin e Përgjithshëm Gazmend Bardhi dhe Kryetarin e Komanduar të PD-së Enkelejd Alibeaj...

BE planifikon shkëputjen nga gazi rus, Italia në pararojë

Për BE-në ka ardhur koha t’i japë fund varësisë nga gazi rus. Teksa lufta në Ukrainë vazhdon, blloku po përballet me...

‘Je dënuar për shpifje ndaj meje’, Veliaj debat me Tabakun në komision

Debate në Komisionin Hetimor të inceneratorëve mes kryetarit të Bashkisë Erion Veliaj dhe kryetares Jorida Tabaku. Tabaku ka akuzuar Veliaj se po...