presidenca

“490 mln lekë shtesë për Presidencën”, Kali: Për rikonstruktim dhe shtim punonjësish

Presidenca ka kërkuar 490 mln lekë më shumë se viti i kaluar në buxhetin e 2023-shit të parashikuar për këtë institucion. Sekretari...

Çekia kërkon rikthimin e vizave për Shqipërinë

Rritja e numrit të emigrantëve të paligjshëm që po kalojnë nëpërmjet Shqipërisë dhe Serbisë për të kërkuar azil në BE, ka...

Kuotë vjetore për dekoratat/ PD: Edhe medaljet për qëllime elektorale

Ish-Presidenti Ilir Meta është sulmuar shumë për numrin e madh të dekoratave që ka lëshuar gjatë 5 viteve “U përdor si këto...

Zgjedhjet e ardhshme vendore, Begaj i kërkon KQZ-së vendimin për rezultatin e 2019

Kabineti i Presidentit të Republikës i ka dërguar një shkresë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), ku kërkon vendimin për shpalljen e...

Protestuesit drejt Presidencës, kërkojnë reagim nga Bajram Begaj

Pas Kryeministrisë, qytetarët që protestojnë për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, janë zhvdendosur para godinës së Presidencës. Ata kërkojnë reagim nga Presidenti...

Presidenca e Metës, 71 ligje të kthyera në Kuvend dhe 5 akte të paprecedentë

Nga sot Ilir Meta do e lërë zyrën presidenciale dhe nga nesër i rikthehet jetës politike. Në 5 vite të mandatit të tij, Meta...

Kryeministri çek: BE më e fortë nga përfshirja e Shqipërisë dhe RMV-së

Kryeministri i Republikës Çeke, Petr Fiala deklaroi sot se Bashkimi Evropian do të jetë më i fortë nga përfshirja brenda tij,...

Presidenca 5-vjeçare e Metës, përplasjet me PS dhe 5 aktet e paprecedentë

Në 24 korrik Ilir Meta do e lërë zyrën presidenciale dhe do i rikthehet jetës politike. Në 5 vite të mandatit të tij, Meta...

Prioritetet e Presidencës çeke, Michel dhe Fiala: Zgjerimi në fokusin tonë

Zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit është një proces që do të vijojë të trajtohet me prioritet nga presidenca çeke...

Mbyllet ‘epoka’ franceze e BE, nga 1 korriku ‘frenat’ i kalojnë Republikës Çeke

Franca përfundon këtë të enjte drejtimin e presidencës së radhës të Bashkimit Europian, të cilën e mori në dorëzim më 1...

Lajçak në Serbi: Presim të zbatohen të gjitha marrëveshjet e dialogut

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, në një takim me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç të...

Këshilli i Sigurisë Kombëtare diskuton Ukrainën

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës kanë bërë që presidenti Ilir Meta të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Shqipëria ka shprehur mbështetjen e sovranitetit...