rmv

Talat Xhaferi diskuton për rajonin në një intervistë për Euronews Albania

Vizita në Ukrainë, anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian dhe dialogu Kosovë-Serbi ishin disa nga temat kryesore për të...

Mario Draghi: BE të mos ketë frikë nga anëtarësimi i vendeve pro-evropiane

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi ka shprehur mbështetjen për hapjen e menjëhershme të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

Besimtarët myslimanë në RMV luten për tolerancë dhe solidaritet

Edhe në Republikën e Maqedonisë së Veriut besimtarët myslimanë sot festojnë Fitër Bajramin. Manifestimi qendror i faljes së Bajramit u mbajt në...

Greva në RMV jashtë kontrollit, mësuesit refuzojnë të rikthehen në shkolla

Kryesia e Sindikatës së Arsimit në Maqedoninë e Veriut ka bërë thirrje për ndërprerje të grevës në shkolla dhe kthim në...

Integrimi i Shqipërisë dhe RMV-së, ish-zv. ministri: BE humb kohë me burokraci

Ish-zv. ministri i Integrimit Majlind Lazimi tha se idealisht duhet një “po” edhe për Shqipërinë dhe për Maqedoninë e Veriut. Sipas tij,...

Integrimi bashkë me RMV-në, Rama: Duhet djegur me kujdes shamia e beqarit

Edi Rama deklaroi se kanë në fokus bindjen e Bullgarisë për t’i hequr veto-n Maqedonisë së Veriut në mënyrë që procesi...

Telat Xhaferri në Kiev: Rusia po kryen gjenocid të pastër

Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferri ishte në një vizitë në Ukrainë. Së bashku me homologët e Rumanisë dhe...

Mësuesit në RMV do të vijojnë grevën, refuzojnë ofertën e qeverisë

Sindikata e Arsimtarëve në Maqedoninë e Veriut ka vendosur që të vijojnë grevën në kërkim të rritjes së pagave, duke refuzuar...

Pritet të rriten me 12% pagat e arsimtarëve në Maqedoni të Veriut

Pas më shume se 2 javë grevë në arsim, në Maqedoninë e Veriut është arritur marrëveshje për pagat e mësimdhënësve. Qeveria dhe Sindikatat...

Gati gjysma e gjermanëve dhe francezëve janë kundër Shqipërisë në BE

Thuajse gjysma e francezëve dhe gjermanëve mendojnë se Shqipëria nuk është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, sipas YouGov. Megjithatë, kjo...

Shqipëria e fundit në rajon për cilësinë e universiteteve

Universiteti i Tiranës renditet i fundit nga universitetet kryesore të vendeve të rajonit. Në klasifikimin botëror të cilësisë së universiteteve sipas “Ranking...

Studentët e Tetovës kërkojnë heqjen nga puna të pedagoges, shkak bullizmi

Studentët e degës së muzikës në Fakultetin e Arteve në Tetovë të Maqedonisë së Veriut kërkojnë heqjen nga puna të një...

Nis greva e mësuesve në RMV, paralajmërojnë gjykatat dhe administrata

Në Maqedoninë e Veriut ka nisur zyrtarisht greva e paralajmëruar e arsimtarëve. Edukatorët në çerdhe dhe mësuesit e shkollave fillore dhe të...

Do kërkojmë ndarjen nga RMV nëse Bullgaria s’i heq veton, thotë Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi për Euronews Albania se Shqipëria do të kërkojë ndarjen nga Maqedonia e Veriut lidhur me procesin e...

Francezët dhe gjermanët refuzojnë hyrjen e Shqipërisë në BE, tregon sondazhi

Më 28 shkurt, presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski firmoi një kërkesë zyrtare të vendit të tij për t’u anëtarësuar në BE. Pas...

Dënohet me 3 vite e 6 muaj burg ish-ministri në RMV

Dënohet me 3 vite e 6 muaj burg ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve të Maqedonisë së Veriut Mile Janakievski për rastin...