SPORT

Superliga, Kukësi rikthehet te fitorja pas tetë javësh, Skënderbeu ndal Tiranën

Pas tetë ndeshjesh Kukësi u rikthye sot te fitorja duke mposhtur në transfertë Kastriotin 3-0. Skuadra e Mirel Josës i shënoi të tre golat...

Sot luhet “El Clasico” më e rëndësishme e viteve të fundit

Të shtunën në orën 21:00 do të luhet një nga ndeshjet më të rëndësishme të botës së futbollit, “El Clasico”, Real Madrid – Barcelona. Ndeshja...

Të paktën tetë qytete pritëse do të lejojnë spektatorë për evropianin e futbollit

Unioni i Federatave Evropiane të Futbollit (UEFA) ka konfirmuar se deri më tani tetë nga dymbëdhjetë qytetet pritëse të Euro 2020 do t’i zhvillojnë...

Çerekfinalet e Europa League, fitojnë Roma e Manchester United, hap fals për Arsenalin

Manchester United, Roma dhe Villarreal fituan ndeshjet e para çerekfinaliste në Europa League, ndërsa Arsenali u ndal në barazim. Në Spanjë, Granada e kishte të...

Griezmann baba për herë të tretë, të tre fëmijët i janë lindur më 8 prill

Sulmuesi i Barcelonës Antoine Girezmann u bë të enjten baba për herë të tretë. Bashkëshortja Erika Choperena solli në jetë një vajzë, të cilën...

TË TJERA

Inter shkon në 11 pikë, thellon diferencën me ndjekësit dhe afrohet me titullin

Inter ka arritur një fitore shumë të rëndësishme ndaj Sasuolos, duke triumfuar në shifrat 2-1 e duke thelluar diferencën me vendin e dytë në 11...

Champions League, PSG mposht 3-2 Bayernin në shtëpi, Chelsea 2-0 Porton

Me një performancë të shkëlqyer Kylian Mbappe udhëhoqi Paris Saint-Germain drejt një fitore shpresëdhënëse 3-2 ndaj Bayern Munich, ndërsa Chelsea mori një rezultat të...

Briken Calja fiton dy medalje në kampionatin evropian të peshëngritjes

Peshëngritësi shqiptar Briken Calja mundi të marrë dy medalje në kampionatin evropian të Rusisë. Ish-kampioni i Evropës në vitin 2018, i cili garon në kategorinë...

Manchester City deklaron 145 milionë euro humbje nga sezoni i shkuar

Klubi i Manchester City-it deklaroi 145 milionë euro (£126m) humbje nga sezoni 2019-2020, i cili pati një pezullim disa mujor për shkak të pandemisë...

PSG kërkon revanshin ndaj Bayern, në takimin tjetër çerekfinalist, Porto pret Chelsea në Seviljë  

Sot në mbrëmje luhen dy sfidat e radhës të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve. Kampionët në fuqi të Bayernit, presin ne Allianz Arena ekipin e...

Champions League, Real Madrid dhe City fitojnë çerekfinalet e para ndaj Liverpool e Dortmund

Reali i Madridit dhe Manchester City arritën t’i fitonin takimet e para të vlefshme për çerekfinalet e UEFA Champions League. Madrilenët fituan 3-1 ndaj Liverpoolit...

Bernardeschi me COVID-19, shtohet lista e futbollistëve të infektuar pas ndeshjeve me Italinë

Përfundimisht grumbullimi i përfaqësueses italiane të futbollit javën e fundit të muajit mars ka rezultuar në një vatër infektimi nga COVID-19. Ditën e sotme futbollisti...

Peshëngritësja shqiptare Evangjeli Veli: Synoj medalje dhe në botëror

Pak ditë pasi mori medalje të bronztë në Evropianin e peshëngritjes, Evangjeli Veli tregoi për Euronews Albania se e priste një medalje dhe se...

Çerekfinalet e Champions League, Liverpool e Manchester City përballë Real Madrid e Dortmund

Tre vite pas finales së Kievit, Real Madrid dhe Liverpool përballen sërish në UEFA Champions League. Në ndeshjen e sotme, e vlefshme për çerekfinalet, madrilenët...

Koreja e Veriut bojkoton Lojërat Olimpike të Tokios

Koreja e Veriut nuk do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike të Tokios. Zyrtarë të Pjonjiangut thanë se vendimi është marrë për të mbrojtur...

La Liga, ndaj Valladolid Barcelonës i mjafton Dembele, tashmë Atletico vetëm një pikë larg

Një gol i minutave të fundit nga Ousmane Dembele i dha Barcelonës fitoren minimale 1-0 ndaj Real Valladolid të hënën, rezultat që i ngjiti...

Itali, pas Bonuccit dhe Verrattit edhe Florenzi me COVID-19

Pas Leonardo Bonuccit dhe Marco Verrattit një tjetër futbollist i përfaqësueses italiane ka rezultuar pozitiv me COVID-19 pas ndeshjeve kualifikuese të botërorit “Katar 2022”. Klubi...

La Liga, Valencia “detyrohet të luajë” pavarësisht pretendimeve për fyerje raciste

Mbrëmjen e së dielës ekipi i Valencias ndali përkohësisht ndeshjen kundër Cadiz-it dhe u largua nga fusha pasi një futbollist i saj tha se...

Superliga, Teuta merr kryesimin duke mundur Laçin, Vllaznia e Partizani ndajnë një pikë

Përballjet mes katër pretendenteve për titullin në kampionatin shqiptar të futbollit nxori si fituese vetëm Teutën, e cila mposhti Laçin 1-0. Një gol i Dejvi...

Serie-A, ndalen Milan, Roma e Fiorentina, fitojnë Napoli, Lazio dhe Atalanta

Në ndeshjete javës së 29-të në kampionatin italian të futbollit Milan, Roma dhe Fiorentina u ndalën në barazime kundër Sampdorias, Sassuolos dhe Genoas. Ndërkohë...

Premier League, Chelsea pëson humbje të thellë 5-2 në shtëpi

West Bromwich Albion i shkaktuan sot humbjen e parë me Chelsea-in trajnerit gjerman Thomas Tuchel. Në ndeshjen e së dielës në Stamford Bridge, të ashtuquajturit...

Ronaldo e hodhi gjatë ndeshjes me Serbinë, shiriti i kapitenit shitet për 64 mijë euro

Momenti i vështirë i Cristiano Ronaldos në përballjen kualifikuese për botërorin “Katar 2022” me Serbinë mund të kthehet në një moment shprese për një...

Hidhet shorti për gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë

Paraditen e kësaj të premteje është hedhur shorti i fazës gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë. Kështu, skudra shkodrane, Vllaznia do të përballet me Laçin,...

Champions League, Real Madrid pa Sergio Ramos në dy ndeshjet ndaj Liverpoolit

Futbollisti i Realit të Madridit Sergio Ramos do të mungojë në të dyja përballjet çerekfinaliste të UEFA Champions League kundër Liverpoolit për shkak të...

Juventus pezullon tre lojtarë, festë private në shkelje të rregullave anti-COVID

Një festë private e organizuar nga mesfushori i Juventusit, Ueston Mek-Keni ka sjellë pezullimin e tre lojtarëve nga ana e drejtuesve bardhezi dhe gjobë nga...

Përtej fushës, menaxheri i Kombëtares së Kosovës tregon si u trajtuan në Spanjë

Kombëtarja e Kosovës nuk arriti që të të merrte një rezultat pozitiv në transfertë kundër Spanjës, duke u mundur me rezultatin 3-1, në një...

MPJ u heq pasaportat diplomatike futbollistëve të Kombëtares

Ministria e Punëve të Jashtme u ka kërkuar futbollistëve të Kombëtares të dorëzojnë pasaportat diplomatike. Përmes një letre drejtuar FSHF-së, MPJ i kërkon dorëzimin e...

Shqipëria triumfon ndaj San Marinos, kuqezinjtë fituan 0-2 në transfertë falë golave të Manaj dhe Uzuni

Shqipëria fitoi 0-2 në transfertë ndaj San Marinos. Në fraksionin e parë, të besuarit e Edy Reja nuk munden të gjenin rrugën e rrjetës...

Politikë edhe në futboll, Kosova, një fjalë e ndaluar në transmetimin e ndeshjes me Spanjën

Sipas mediave spanjolle, Televizioni Publik i Spanjës, do ta ndërpresë transmetimin në çastin kur himni shtetëror i Kosovës të këndohet në Sevilja para takimit...

TË FUNDIT

Rruga e lumit të Vlorës, Rama: E premtuar 100 vjet po bëhet gati për t’iu zbuluar shqiptarëve

Rruga në lumin e Vlorës po bëhet gati që të jetë e kalueshme gjatë sezonit turistik. Kështu ka bërë të ditur Kryeministri Rama gjatë...

Nga Britania në Australi, kambana dhe të shtëna në nder të Princit Philip

Në mbarë Britaninë dhe në gjithë botën vijojnë homazhet në nder të princit Philip, i cili ndërroi jetë ditën e premte, në shtratin e...

Kina i vendos gjobë 2.7 mld dollarë gjigantit ‘Alibaba’

Autoritetet kineze kanë gjobitur grupin Alibaba me 2.75 miliardë dollarë, për shkelje të rregullave kundër monopolit dhe për abuzim me pozicionin dominant, duke shënuar...

Evakuohen mijëra persona pas shpërthimit të vullkanit në Karaibe

Rreth 16 mijë persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre pas shpërthimit të vullkani La Soufriere në St. Vincent, një ishull në Karaibe. Shpërthimi i...

Zbulohet bazë armatimesh në Tiranë, dyshohet se e përdornin vrasës me pagesë

SPAK dhe Policia e Tiranës kanë zbuluar një bazë armatimesh të grupit që kryen vrasje me pagesë që operonin në kryeqytet por me lidhje...

Programi i PD-së për Dibrën, Basha: Dibra do e ketë sërish universitetin, shtyllën e së ardhmes

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vijoi fushatën elektorale në Dibër, zonë të cilën e vlerësoi “për dije dhe mençuri”. Për këtë ai u...

MË TË SHIKUARAT

Ngjarje tronditëse në Kavajë, gjenden të vdekur bashkëshortët, gruja ishte e djegur

Një ngjarje tronditëse ka ndodhur paraditen e së shtunës në fshatin Manskuri të Kavajës. Policia thotë se ka gjetur rreth orës 11:45, në këtë fshat një...

Ish-kryeministri portugez në gjyq, nën akuzë për pastrim parash dhe falsifikim

Më shumë se 6 vjet nga arrestimi i tij në kuadër të një hetimi për korrupsion, ish-kryeministri i Portugalisë, Jose Socrates do të përballet...

Punëtorët e Amazon në Alabama votojnë kundër formimit të sindikatës së parë në kompani

Punëtorët e kompanisë Amazon në Alabama i dhanë gjigantit të shitjeve online një fitore vendimtare, kur votuan kundër formimit të sindikatës së parë brenda...

Dyshime për blerje votash në Pukë, arrestohen dy persona që shpërndanin para

Rikthehen hijet e blerjes së votës. Vetëm dy javë para zgjedhjeve, në Pukë policia ka ndaluar dy persona që shpërndanin para dhe u merrnin...

Mijëra qytetarë të Kosovës për fundjavë në Shqipëri

Gjatë ditës së premten por edhe mëngjesin e së shtunës, mijëra qytetarë të Kosovës kanë udhëtuar drejt Shqipërisë për të kaluar fundjavën. Sipas Qendrës për...

Ogerta Manastirliu: Janë kryer mbi 250 mijë vaksinime

Me mbërritjen e 100 mijë dozave të reja të “Sinovac”, ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga java e ardhshme do të nisë...

Gjykata lë në burg dy prej kontrollorëve të trafikut ajror

Gjykata e Tiranës vendosi mëngjesin e sotëm të lërë në burg dy nga tre kontrollorët e trafikut ajror të arrestuar për shpërdorim detyre. Pas kërkesës...

Meta u kërkon institucioneve të garantojnë efiçencë të punës gjatë periudhës së zgjedhjeve

Presidenti Ilir Meta u ka kërkuar drejtuesve të institucioneve shtetërore që të garantojnë funksionimin normal të administratës para dhe pas zgjedhjeve të 25 prillit. Me...

Nuk ndalet dhuna në Irlandë të Veriut, sërish përplasje me policinë në Belfast

Përleshje të reja u regjistruan gjatë natës mes protestuesve dhe policisë në Irlandën e Veriut. Në pak më shumë se një javë, 5 qytete të...

Borrell i kërkon Kurtit rinisjen e shpejtë të dialogut me Serbinë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar letër urimi nga Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje...

VIDEO

 ‘Johnson & Johnson’ nën hetim, katër raste të mpiksjes së gjakut tek të vaksinuarit

Një tjetër vaksinë anti-COVID po hetohet. Procesi ka nisur pas 4 rasteve serioze të mpiksjes së gjakut pas marrjes së “Johnson & Johnson”. Vaksina në...

Tensioni Rusi-Ukrainë, Merkel i kërkon Putinit të zvogëlojë praninë e trupave

Vazhdojnë të rriten tensionet midis Kievit dhe Moskës, teksa të dy shtetet vazhdojnë të dislokojnë trupa ushtarake në kufi me rajonin autonom të Donbasit....

Yuri Kim: Reforma në drejtësi është jetike për suksesin e Shqipërisë si shtet

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim gjatë një aktiviteti të projektit “Drejtësi për të gjithë”, ku merrnin pjesë anëtarë të Gjykatës së Lartë...

Italia bëhet gati të tërheqë turistët, Draghi, apel institucioneve

Kryeministri i Italisë, Mario Draghi ka deklaruar se vendi duhet të bëhet gati për sezonin veror dhe njoftoi se do të presë turistët e...

Aktivistët i drejtojnë dy pyetje të vështira Ulsi Manjës dhe Ivi Kasos

Gjatë emisionit “Rinvote”, aktivisti Mario Këputa duke iu referuar një raporti ndërkombëtar që e rendiste Shqipërinë në vendin e 13-të si më e korruptuara...

Mjeku i njohur Adhon Polena humb jetën nga COVID-19

Mjeku i njohur nga Korça, Adhon Polena ka humbur sot jetën për shkak të COVID-19. Mjeku e humbi betejën me virusin në moshën 75-vjeçare. Ai...

Manja: Sfida e PS në mandatin e tretë, zbatimi i plotë i reformës në drejtësi dhe mbrojtja nga ata që duan ta zhbëjnë

Deputeti socialist, Ulsi Manja tha sot në ‘Rinvote’ se sfida e PS në mandatin e tretë është zbatimi i plotë i reformë në drejtësi...

Ivi Kaso: Ditën kur një politikan do të vihet në pranga, do të fillojë funksionimi i Reformës në Drejtësi

Qytetarët, nëpërmes Rinvote në Euronews Albania, kanë ngritur pyetjen kundrejt politikanëve Ulsi Manja dhe Ivi Kaso, se pse pavarësisht Reformës në Drejtësi, asnjë politikan...

MË SHUMË NGA SPORTI

Sot San Marino-Shqipëri, kuqezinjtë duan të rikthehen te fitorja, Kosova sfidon Spanjën

Shqipëria do të luajë ndeshjen e tretë kualifikuese për kampionatin botëror "Katar 2022". Skuadra kuqezi do të kërkojë rikthimin te suksesi në transfertë me...

Ndryshime në listën e kombëtares, Gjasula lë grumbullimin, Roshi në dyshim për ndeshjen me San Marinon

Kombëtarja Shqiptare ka mbërritur në San Marino mbrëmjen e së hënës ku do të luajë ndeshjen e tretë kualifikuese për kampionatin botëror "Katar 2022". Federata...

Kualifikueset e “Katar 2022”, Polonia pa Lewandowskin ndaj Anglisë

Futbollisti kryesor i përfaqësueses polake të futbollit, Robert Lewandowski do të mungojë në përballjen e 31 marsit kundër Anglisë. Sulmuesi vuajti një lëndim gjatë fitores...

Borxhet, Vllaznia nënshkruan marrëveshje me tatimet, shlyhet kësti i parë 315 mijë euro

Klubi i Vllaznisë ka siguruar sot marrëveshjen me tatimet për të shlyer me këste borxhet e prapambetura. Lajmin e njoftoi kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER