Euronews Albania

Euronews Albania

Kosovë, pezullohet greva në shkollat publike. Procesi mësimor fillon më 3 tetor

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) ka njoftuar zyrtarisht sot se kanë pezulluar grevën e filluar më 25 gusht në arsim dhe...

Mbyllja e kolegjit turk, Likaj: Ministria e Arsimit duhet të përgjigjet për nxënësit

Mirsad Likaj, Drejtor  i Çështjeve Juridike, të fondacionit “Gulistan”, deklaroi se Ministria e Arsimit duhet të përgjigjet për ecurinë mësimor të nxënësve pas mbylljes së...

Scholz: Të garantojmë furnizimin me energji të vendit

Qeveria gjermane kërkon të marrë nën kontroll rafineritë e kompanisë ruse të naftës, “Rosneft”, në Gjermani. Kancelari Scholz ka deklaruar se synon që t’u kalojë...

Vreshti më i vogël në botë; prodhon 29 shishe verë në vit, por mësoni sa kushton 1

Tullio Masoni bën disa nga verërat më ekskluzive në botë, por ai nuk dëshiron që ju ta pini atë. Një sipërmarrës i suksesshëm, koleksionist arti...

Florian Marku mposht meksikanin Ramirez

Kampioni shqiptar Florian Marku fitoi me pikë ndeshjen e tij të boksit kundër meksikanit Miguel Parra Ramirez. Marku e dominoi ndeshjen edhe pse nuk...

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Qëllohet për vdekje një person që sulmoi zyrat e FBI

Autoritetet në SHBA po hetojnë motivet mbi ngjarjen ku një njeri i armatosur u përpoq të depërtonte në zyrën e FBI-së në Cincinnati dhe...

Qeveria e Kosovës akuzon Listën Serbe se po mbron bandat kriminale

Qeveria e Kosovës vlerëson se Lista Serbe është "sajesë e Beogradit dhe tashmë instrument i saj", dhe se ka “monopolizuar përfaqësimin politik të serbëve...

34-vjetori i vdekjes së Havzi Nelës, Berisha: Meriton piedestalin e letërsisë

Në ditën që shënon 34-vjetorin e pushkatimit të poetit Havzi Nela, kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha organizoi një tryezë me intelektuale dhe ish-të...