Sociale

Sociale

Pallati në Vlorë rrezikon të shembet, banorët: Është ndërhyrë në strukturë

Punimet në strukturën e katit të parë të një pallati parafabrikat në Vlorë rrezikojnë shembjen e ndërtesës 5-katëshe. 40 familje jetojnë në këtë pallat. Leja...

Largimet e padrejta nga puna, 10% e punonjësve u rikthyen me vendim gjykate

94 punonjës të shtetit presin të marrin dëmshpërblim për largimin e padrejtë nga puna. Ata kanë fituar betejën me shtetin në gjykata, por vendimet...

Konviktet e Qytetit Studenti në Tiranë me kushte të mjerueshme

Qytet Studenti strehon 5300 të rinj, në të cilën janë 27 godina të ndara sipas gjinisë. Por kushtet në të cilat këto studentë jetojnë,...

Klasat e para anglishtfolëse, si u përshtatën nxënësit gjatë një viti

Ajla dhe Arti janë në klasën e parë dhe dinë të komunikojnë lehtësisht në gjuhën angleze. Këtë vit shkollor nxënësit e klasave të para mësuan...

Ekipi i mjekëve amerikanë shërbim falas pacientëve në Vlorë

65 mjekë të huaj, kryesisht amerikanë, prej disa ditësh janë vendosur në Vlorë. Ata ofrojnë shërbime, mjekime dhe ilaçe falas për qytetarët. Mjeku i ekipit,...

Plazhet publike në Durrës e Kavajë jashtë standardeve

Në nisje të sezonit të ri turistik, vija bregdetare nga Durrësi në Kavajë ka shumë pak plazhe publike në krahasim me ato private. Madje edhe...

Zhurma nga muzika e natës në Tiranë, mbi normat e BE-së

Muzika e lartë deri në orët e vona të natës është kthyer në stres për qytetarët. Qetësia, gjumi dhe përqendrimi janë thuajse të pamundura. Nga...

Turistët e huaj ‘pushtojnë’ Tiranën

Shqipëria kryeson listën e vendeve që duhen vizituar, për turistët e huaj. Ata befasohen me lirinë që kanë njerëzit, pas 2 viteve pandemi. “Këtu jemi...

Qytetarët nga Kosova dyfishojnë prenotimet për pushime në Shqipëri

Saranda tashme është një nga destinacionet më të pëlqyera të qytetarëve kosovarë në rivierën shqiptare, sidomos nga rinia. E pikërisht Saranda me drejtuesit e saj...