Censusi në RMV, regjistrohen 130 mijë qytetarë nga diaspora, gjobë kush refuzon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vijon procesi i regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut.

Gazetarja Ferikan Iljazi raportoi nga Shkupi se ditët e fundit është rritur ndjeshëm numri i aplikimeve nga diaspora.

Sipas gazetares në ditët e para të nisjes së censusit kishte probleme teknike me aplikacionin, por deri më tani janë regjistruar 130 mijë qytetarë nga diaspora.

Gazetarja Ijazi tha se listën e kryesojnë emigrantë nga Zvicra dhe më pas Gjermania dhe Italia.

Ndërkohë autoritetet vazhdimisht bëjnë thirrje që kjo drejtë të shfrytëzohet nga qytetarët.

Sa i përket popullatës vendase, procesi i regjistrimit fillon më 1 prill dhe autoritet kanë paralajmëruar se do ketë edhe gjoba prej 300 euro për ata që refuzojnë.

Regjistrimi i fundit është bërë në vitin 2002 dhe ka pasur një tentativë edhe në vitin 2011, por ka dështuar.

Lexoni gjithashtu:

Shqiptarët bllokojnë Kuvendin e RMV, shkak refuzimi për ligjin e shtetësisë

Censusi në RMV, shumica e personave që kanë aplikuar janë mërgimtarë nga Zvicra, Gjermania dhe Italia

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER