Irani hedh poshtë akuzat për sulm ndaj Salman Rushdie 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Askush nuk ka të drejtë të bëjë akuza kundër Iranit për sulmin e së premtes ndaj Salman Rushdie, për të cilin ai është fajtor pasi ka shpifur myslimanët në botë”, tha të hënën Ministria e Punëve të Jashtme në Teheran.

Shkrimtari, me origjinë nga India, me pasaportë britanike, ka jetuar nën kërcënimin e vdekjes për dekada që kur shkrimi i tij zemëroi autoritetet fetare në Iran, kështu që disa myslimanë besojnë se romani i Rushdie i vitit 1988 “Vargjet Satanike” përmban pasazhe blasfemuese.

Rushdie po shërohet pasi u godit disa herë me thikë përpara një daljeje publike në shtetin e Nju Jorkut.

Në reagimin e parë zyrtar të Iranit ndaj sulmit të së premtes, zëdhënësi i ministrisë Nasser Kanani tha se liria e fjalës nuk justifikon fyerjet e Rushdie ndaj fesë.

Kanani u tha gazetarëve se, në lidhje me sulmin ndaj Rushdie, Irani nuk e konsideron “askënd përveç tij dhe mbështetësve të tij të denjë për qortim dhe dënim”.

“Askush nuk ka të drejtë të akuzojë Iranin në këtë drejtim”, tha një zyrtar i ministrisë iraniane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?