Kosovë

Kosovë

Kuvendi i Kosovës miraton zgjatjen e masave emergjente për energjinë

Të hënën me 61 vota pro, Kuvendi i Kosovës miratoi kërkesën e qeverisë për të zgjatur masat emergjente për furnizim me energji edhe për...

Sot nis viti i ri shkollor në Kosovë, pas 5 javësh grevë

Pas pezullimit të grevës pesë javore, sot fillon mësimi në të gjitha nivelet e arsimit para-universitar në Kosovë. Viti i ri shkollor duhej të fillonte...

Milaim Zeka: Shkëmbimi i territoreve, e vetmja zgjidhje për Kosovën

Analisti Milaim Zeka thotë se zgjidhja më e mirë për një marrëveshje dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është shkëmbimi i territoreve. Në një intervistë për...

Kosova nënshkruan marrëveshje me Britaninë për misione ushtarake jashtë shtetit

Kosova dhe Britania e Madhe kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për bashkë-zbarkime të forcave të të dyja vendeve në misione ushtarake jashtë këtyre...

Kosova vendos regjim vizash për shtetasit rusë

Të gjithë shtetasit rusë, përfshirë ata me pasaporta diplomatike, të cilët duan të hyjnë, kalojnë transit apo qëndrojnë në Kosovë, duhet të pajisen me...

Presidenti i FIFA-s në Kosovë, kujton legjendën e futbollit Fadil Vokrri

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ka vizituar të premten Kosovën ku ka parë nga afër ambientet e Federatës së Futbollit atje. Infantino është shoqëruar nga...

Alpinistja e njohur publikon videon e sulmit seksual ndaj saj në qendër të Pejës

Alpinistja Mrika Nikqi ka publikuar një video tronditëse kur kishte qenë viktimë e një sulmi seksual mbrëmjen e së martës në qendër të Pejës. Në...

BE konfirmon: Liberalizimi i vizave për Kosovën në rend dite më 13 tetor

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian e ka vendosur edhe zyrtarisht në rend dite diskutimin për liberalizimin e vizave për Kosovën. Radio "Europa e Lirë"...

Ministri i Jashtëm çek: Nuk kemi një datë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Jan Lipavsky deklaroi se po punohet për të shtyrë përpara procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, por theksoi...